Peter Petrovčič

 |  Mladina 36  |  Svet

Zmagati? Ali se vdati?

Ne skrbite, računalnik vam bo povedal, kdaj vložiti tožbo in kdaj ne

Podpornik Donalda Trumpa Peter Thiel, ki želi z računalniškimi programi nadomestiti najprej odvetnike, potem pa še sodnike

Podpornik Donalda Trumpa Peter Thiel, ki želi z računalniškimi programi nadomestiti najprej odvetnike, potem pa še sodnike
© Profimedia

Tožiti? Ne tožiti? Vas mika odškodnina, a vas skrbi dolgotrajen in drag sodni postopek, katerega razplet je negotov in se utegne končati z izgubljeno tožbo ter obveznostjo plačila sodnih stroškov, stroškov odvetnikov? Brez skrbi, na voljo je računalniški program, ki vam bo »pomagal«.

Računalniški program oziroma algoritem so razvili v majhnem zagonskem podjetju Legalist iz Silicijeve doline, ki pa ni več majhno zagonsko podjetje, odkar je vanj sto tisoč dolarjev vložil ameriški vlagatelj Peter Thiel, ustanovitelj PayPala, delničar v Facebooku. Program, ki sta ga razvila študenta s Harvarda, uporablja ogromno zbirko podatkov o tožbah in njihovem izidu, na podlagi katerih izračuna verjetnost, ali boste s tožbo uspeli ali ne. Če algoritem ugotovi, da obstaja statistična verjetnost, da boste s tožbo uspeli, vam podjetje velikodušno pokrije stroške tožbe v zameno za do 50 odstotkov dosojenega zneska.

Za zdaj sicer posluje v omejenem obsegu in (še) ne financira kazenskih zadev ter obljublja, da ne bo financiralo tožb zoper medije. V to so podjetje prisilili prav Thielov vložek in kritike javnosti, saj je Thiel zadnja leta financiral številne tožbe zoper opravljivi portal Gawker zaradi razkritja, da je gej. A prihodnost bo, ker je v podjetje vložil Thiel, gotovo usmerjena v dobiček in ne v moralna vprašanja.

Takšen program je seveda moralno vprašljiv, ne glede na zagotovila, da želijo z njim pomagati malim podjetjem, ki so ujeta v dolgotrajne in drage sodne postopke. Dr. Aleš Završnik z ljubljanske Pravne fakultete pojasnjuje, da Legalistovi izračuni temeljijo na preteklih izidih, »računalniki lahko pripravijo le takšne ’induktivne’ napovedi, ki temeljijo na preteklih primerih. To je seveda omejitev dometa in moči takšne analitike. Prihodnost, ki jo napovedo, je nadaljevanje preteklega vedenja oziroma odločanja akterjev, katerih obnašanje šele poskušajo meriti.« Opozarja, da je to »samouresničujoča se prerokba«, pri kateri gre za »krožno potrjevanje odločitev, algoritem se ujame v pretekle odločitve in ustavi razvoj novih. Zato sam svarim pred prevelikim zanašanjem na algoritme, čeprav je to trend na številnih področjih.«

Kot dokaz Završnik omenja »kapitalistični motor«, ki je že nekaj časa odvisen od računalnikov, saj se na podlagi tržnih raziskav podjetja Preqin kar 1360 hedge skladov pri upravljanju 197 milijard dolarjev odloča o trgovanju z rabo računalniških modelov. »Podobni so sistemi za kratkoročno visokofrekvenčno trgovanje, kjer se transakcije izvajajo v nekaj milisekundah in sestavljajo kar 80 odstotkov trgovanja na borzah. Kdo nam torej vlada? Podatkovna podjetja.«

Zato je po njegovem mnenju podatkovno analitiko vedno treba »dopolniti s človekovo presojo, lahko ji rečemo intuicija, in razumeti, da številke nikoli niso očiščene političnih in vrednostnih vsebin, o čemer je pisal že Wittgenstein«.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.