Jure Trampuš

 |  Mladina 2  |  Politika

Naš človek v Vatikanu

Franc Rode je odstopil, a v Slovenijo se še ne bo vrnil

»Imam vtis, kot da neka mora leži na tej lepi deželi,« je konec decembra na predavanju o svojih pogledih na Slovenijo v Kranju dejal kardinal Franc Rode. »Ozračje razpuščenosti, dezorientacija, poplitvenost, vulgarnost, tudi hudobija. Problem je moralno stanje.« Katoliški tednik Družina je poročal, da je Rode v Kranju še pripomnil, da je Gabrova šola pokvarila slovensko mladino in da so slovenski mediji brez pravega okusa, na najnižji stopnji vulgarnosti. »Kot da smo vsi sprti med seboj. Vsak večer v poročilih zveš, da je kdo obtožen. To je stanje splošnega obtoževanja. Skoraj ni človeka, ki mu ne bi česa očitali. Pa zavist in zamerljivost - kot da smo vsi sprti med seboj!« V Kranju je diagnozo slovenske družbe Rode postavljal še kot prefekt Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja, nekaj dni kasneje, 4. januarja, pa je Benedikt XVI. sprejel njegov odstop in namesto njega na vatikanski ministrski položaj postavil brazilskega nadškofa Joãa Bráza de Avizo.
Rode je bil prefekt sedem let. »Odhajam z bojnega polja v generalštab,« je leta 2004 pogumno dejal ob papeškem pozivu. A sedem let kasneje, na že omenjenem predavanju, so bili spomini na njegovo imenovanje bolj grenki. Poziv pokojnega papeža naj bi ga »v srce zabolel«. »V tistem času si nisem upal sam sprehoditi po Ljubljani, imel sem vtis, da sem zavržen, da sem preklet. In ne vem, če se ne bi kaj zgodilo, če bi šel sam po Ljubljani. Takrat sem doživel Župančičev verz: 'Do zdaj nisem vedel, kako sem tvoj sin, kako te ljubim globoko, domovina.' Zaradi globoke ljubezni do škofije, globoke ljubezni do mojih dragih duhovnikov in vernikov mi je bilo težko oditi iz Ljubljane - tudi zato, ker sem dosti pretrpel.«
A v Rimu se Rodetu ni godilo slabo. Dobil je tisto, kar je pogrešal v Ljubljani. Dobil je občutek pomembnosti, slovesnosti, oblačil se je v glamurozna oblačila, povsod so ga sprejeli z najvišjimi častmi, ni prebival več v ljubljanski provinci, pač pa v domnevno kulturnem in intelektualnem središču sveta - na papeškem dvoru. Ko je pred skoraj dvema letoma na praznik sv. Benedikta vodil poseben verski obred v Montpellieru, so ga odeli v rdečo obleko z večmetrsko vlečko, ki sta jo za njim nosila dva ministranta. Ko je kot kardinal obiskal Čile, ga je pričakala množica navdušenih otrok z belo-rumeno opravo, on pa jih je prijazno pozdravljal in se jim nasmihal. Rode je bil v Vatikanu zelo blizu papežu, rimskemu škofu, nasledniku sv. Petra, domnevno največji svetovni moralni avtoriteti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.