Staš Zgonik

 |  Mladina 18  |  Družba

Biohekerji

Igranje z življenjem v domači garaži

Dr. Marc Dusseiller, soustanovitelj platforme Hackteria

Dr. Marc Dusseiller, soustanovitelj platforme Hackteria
© Miha Fras

PCR - naprava za pomnoževanje zaporedij DNK - 500 evrov. Elektroforezna naprava za ločevanje koščkov DNK glede na njihovo velikost - 100 evrov. Mikroskop iz poceni računalniške kamere - 10 evrov. Pipete - 200 evrov ... Igranje z življenjem v domači garaži - neprecenljivo. Vse več ljudi, predvsem v ZDA, si v zadnjih letih v svojih garažah, kleteh ali celo kuhinjah ureja primitivne laboratorije in se za svoje veselje loteva preizkušanja svojih idej s področja bioinženiringa. Ena najbolj medijsko izpostavljenih je 31-letna računalniška programerka Meredith Pattersson, ki si je zastavila cilj, da bo v domači jedilnici bakterije, prisotne v navadnem jogurtu, s pomočjo DNK meduze spremenila tako, da bodo z obarvanjem v zeleno pokazale prisotnost rakotvornega melamina v mleku.
V službi Patterssonova programira računalniške kode, doma pa biološke. Računalniki temeljijo na binarni kodi enk in ničel, biološki sistemi na kodi, sestavljeni iz štirih elementov - A, C, G, T. Shranjene informacije v obeh oblikah vsebujejo natančna navodila za izvedbo določenega procesa. Te informacije je mogoče spremeniti in s tem spremeniti proces, mogoče jih je prepisati (klonirati). Vzdevek »biohekerji« je s tega vidika več kot primeren in zaradi še vedno živega spomina na razvoj, ki so ga dosegli garažni računalniški hekerji s konca 80. let, tudi zelo udaren. Številni medijski zapisi se sprašujejo, ali bo iz biohekerskega gibanja vzniknil novi Bill Gates ali pa nova Larry Page in Sergey Brin.
Za »vzpon« biohekerjev je zaslužnih več dejavnikov. Osrednje gonilo je verjetno razvoj sintezne biologije, nove veje genskega inženiringa, ki temelji na reprogramiranju narave, na ustvarjanju »bioloških strojev«, lahko sestavljivih živih organizmov, ki opravljajo točno določene naloge. Znotraj sintezne biologije obstaja močno gibanje, ki se zavzema za odprtokodno zasnovo tega polja. Fundacija BioBrick ureja prosto dostopen internetni katalog, v katerem je danes navedenih več tisoč genskih zaporedij, s pomočjo katerih je enoceličnim organizmom mogoče dodajati želene lastnosti, od vonja po bananah do spreminjanja barve. Kdorkoli si lahko prepiše zaporedje in si ga za nekaj sto dolarjev naroči pri specializiranem podjetju, ki se ukvarja s proizvodnjo DNK-zaporedij. Poleg razvoja sintezne biologije je izjemno pomembno tudi eksponentno padanje cene sinteze DNK, pa tudi laboratorijske opreme. Cene, ki smo jih navedli na začetku, pridejo sicer v poštev pri rabljeni opremi z eBaya ali pa pri lastnoročni izdelavi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.