Tjaša Zajc

 |  Mladina 40  |  Politika

Predrag Topić

Predstavnik Sindikata izvajalcev pristaniških dejavnosti (SIPS)

© Dare Čekeliš

Uprava Luke Koper je prejšnji teden sprejela sklep o prekinitvi starih pogodb z izvajalci pristaniških storitev (IPS). Z novimi se dolgo časa niste strinjali. Zakaj?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 40  |  Politika

© Dare Čekeliš

Uprava Luke Koper je prejšnji teden sprejela sklep o prekinitvi starih pogodb z izvajalci pristaniških storitev (IPS). Z novimi se dolgo časa niste strinjali. Zakaj?

Pogodbe, ki jih podpisujejo naši delodajalci, z nami praktično niso povezane. Sprva je bilo rečeno, da bodo pogodbe vsebovale varovalke za nas in bi kršitvam delodajalcev sledile sankcije. S tem se seveda Luka Koper in delodajalci niso strinjali. To je za nas nesprejemljivo. S pogodbo smo bili le bežno seznanjeni, podrobno pa vsebine ne poznamo. Ker gre za tiho pogodbo, se z njo ne moremo strinjati.

Torej v novih pogodbah za vas varovalke ni?

V zadnjem osnutku, ki smo ga dobili, je bilo videti, kot da doslej zakon ni veljal, sedaj pa velja.

Pogodbe ohranjajo mehanizme, ki so obstajali že prej. Ne želimo posegati v pogodbe delodajalcev, želimo pa uvedbo mehanizmov za preprečevanje kršitev delodajalcev.

O kakšnih kršitvah govorite?

Gre za stvari, ki izhajajo iz kolektivne pogodbe, ki je nimamo. Plačila se dogajajo 'pod mizo, v kuvertah'. Nadure in nočno delo niso plačani, delavci ne dobivajo nobenih dodatkov. Gre za hude kršitve, ki pa jih na inšpekciji ne moremo prijaviti, saj je to v domeni delodajalca. Jasno ta v poročilih tega ne bo navajal. Delavec je prisiljen sodelovati pri vsakem takem kriminalnem dejanju, ker druge izbire nima.

Konec avgusta, tudi septembra ste napovedovali stavko. Sedaj je ne bo. Ste popustili pritiskom?

Z delodajalci se nenehno dogovarjamo za sestanke, vendar do teh lahko pride samo s pritiskom. V ponedeljek smo se končno sestali in se prvič dogovorili, kaj bi vsebovala kolektivna pogodba. Določili smo smernice. Stvari bi bile lahko hitro rešene, a se premikajo zelo počasi. Stavka še vedno ni izključena.

A z žerjavisti je uprava Luke Koper sklenila dogovor o enoletnem socialnem miru ...

Težave pri žerjavistih so drugačne, pri njih so kritična druga področja kot pri preostalih delavcih. Vendar solidarnost med delavci vedno obstaja. Ko se stavka napove, ni pomembno, kdo in kako bo pomagal. Iz solidarnostnih razlogov lahko še vedno sodelujejo. Pomembno pa je, da se vsaka prekinitev stavke konča s socialnim mirom, ki velja le, če se ne krši dogovorov.

Avgusta so predstavniki sindikatov in delavski direktor razmišljali o ustanavljanju socialnih podjetij. Je to še aktualno?

To je bila ena od predlaganih rešitev. Kot delavci smo začeli raziskovati, kakšen nov model bi lahko uvedli v Luki Koper. Luka Genova v Italiji deluje kot zadruga. Luka Hamburg ima že več desetletij dve neprofitni podjetji. V torek so v Luki predstavili tudi ta model. Če bo prišlo do ustanovitve, bomo z veseljem pristopili.

Kako komentirate izjavo Luke Koper, da so izpolnili vse obljube?

Luka je morda kaj izpolnila na papirju, v praksi pa to gotovo ne drži. Še vedno delamo kot izposojena delovna sila. Bistvo pri vsem je, da smo delavci neenakopravni, da o diskriminaciji in šikaniranju sploh ne govorim.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.