9. 12. 2011 | Mladina 49 | Politika
Papeški molk
Nesorazmeren poseg v svobodo izražanja
Hrvaški mediji so o Jankovićevi zmagali poročali uro in pol pred slovenskimi
© slobodnadalmacija.hr
Z razvojem novih komunikacijskih orodij se je razširila tudi definicija kršitev volilnega molka, kot jo razume inšpektorat ministrstva za notranje zadeve. Tako smo bili letos pred začetkom volilnega molka podučeni, da morajo o volitvah molčati tudi uporabniki spletnih omrežij, kot sta Facebook in Twitter. Volilna kampanja po mnenju inšpektorata namreč zajema „vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah“. Inšpektorat je tako v času volilnega molka prejel 33 prijav domnevnih kršitev na spletnih straneh ali socialnih omrežjih. Za objavo na Facebooku naj bi bila celo odgovorna oba, pisec na zid in lastnik profila, predvidena kazen pa je od 120 do 200 evrov.
A podrobnejši pregled volilne zakonodaje razkriva, da za kaznovanje uporabnikov socialnih omrežij ni zakonske podlage. Kot je na Twitterju zapisala informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, „ni prav nobene možnosti, da bi kaznovali kršitve volilnega molka na Twitterju“.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.