|  Družba

Diskretno vmešavanje v notranje zadeve?

Mussomeli presenečen nad poročanjem medijev

Joseph Mussomeli

Joseph Mussomeli
© Arhiv Mladine

Veleposlanik ZDA Joseph Mussomeli je na srečanju z novinarji izrazil presenečenje, da so slovenski mediji pograbili idejo, da naj bi posredoval pri oblikovanju vladne koalicije in favoriziral enega od kandidatov. Kot je dejal, je bil narobe razumljen, če bi se res tako vmešaval v notranjo politiko, pa bi ga lahko upravičeno odpoklicali.

Po poročanju medijev naj bi se ameriški veleposlanik v Sloveniji ponujal za posrednika pri sestavljanju vladne koalicije v Sloveniji in je predsednike parlamentarnih strank povabil k sebi na veleposlaništvo na pogovore o tej temi. A kot je dejal danes v Ljubljani v pogovoru s skupino novinarjev, to ne drži. Res je, da so se predstavniki ameriškega veleposlaništva od novembra naprej sestali s predstavniki vseh parlamentarnih strank. Če se ni sam, so se se sestali njegovi pomočniki in če ne z voditelji strank, pa z njihovimi predstavniki. Pobuda za srečanja pa je prišla z obeh strani, je pojasnil Mussomeli.

Na teh srečanjih so govorili o tem, "kakšna bo politična prihodnost Slovenije". V pogovorih s sogovorniki so so se posvečali predvsem njihovim pogledom, kakšna bi lahko bila prihodnja vladna koalicija. Sicer pa so govorili o celotni paleti tem - o gospodarstvu, reformah, tujih investicijah, družinskem zakoniku in podobno, je pojasnil. Kot je poudaril, niso s tem počeli nič nenavadnega, saj se s politiki in tudi drugimi sestajajo vse leto. "To počno vsi diplomati," je dejal. Kot je poudaril, so srečanja s predstavniki strank imeli še vsaj trije, štirje tuji diplomati v Sloveniji, zato ni res, da je bil on edini, kot so to poročali nekateri mediji.

Pojasnil je tudi, da so bile njegove besede, da naj bi se zavzemal za "široko koalicijo", morda narobe razumljene. Minuli teden je ob obisku premiera Boruta Pahorja, ki opravlja tekoče posle, v bolnišnici za POP TV dejal, da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda in "da bi bilo lepo, če bi se lahko oblikovala koalicija, ki bi predstavljala večino, če ne vseh Slovencev". Kot je še dejal tedaj, bi Slovenija potrebovala predvsem nekoga, ki bi služil državi in bi premostil razlike med desnico in levico.

"Mislim, da se vsi strinjajo, od predsednika navzdol, da Slovenija, če želi izpeljati potrebne reforme, potrebuje nekaj več kot tesno večino v parlamentu. Takšno je imel premier Borut Pahor, a je razpadla. Torej širša kot bo koalicija, učinkovitejša bo vlada. In to bi tudi bolje ustrezalo Slovencem, tako na levi kot na desni" je menil Mussomeli. "Ali je to možno, pa je drugo vprašanje in nekaj, česar ne moremo napovedovati," je dodal. Hkrati pa pristavil, da bi moral imeti vodja Pozitivne Slovenije Zoran Janković, ki je postal mandatar, možnost in čas, da poskusi.

Prav tako je zavrnil, da naj bi se zavzemal za tretjega človeka na čelu slovenske vlade, ne Jankovića ne prvaka SDS Janeza Janše. "Nikoli nisem rekel tega. To bi bilo neprimerno. (...) Da bi predlagal, kdo naj bi bil voditelj ali kakšna naj bi bila koalicija ... Iskreno povedano, če bi res rekel kaj takega, potem bi me vaša vlada morala zaprositi, da odidem," je dejal. "Ne smemo se vmešavati in nismo se vmešavali v dejansko oblikovanje koalicije. Izrazili smo naš interes. To pa je, da želimo politični stabilno in gospodarsko uspešno Slovenijo. To pa bi najbolje dosegli s koalicijo, ki je dovolj močna in široka, da izvede potrebne reforme," je še razložil.

Sicer pa je prepričan, da se odnosi med Slovenijo in ZDA ne bodo spremenili, ne glede na to, kdo bo prevzel vodenje slovenske vlade. "Dvostranski odnosi bodo ostali še naprej zelo dobri in zelo stabilni," je prepričan. Pojasnil je še, da je tudi v Washington posredoval stališče, da "ne glede na to, kdo bo premier, bo to v skladu z ameriškimi interesi".

Mussomelija je sicer kritiziral tudi slovenski predsednik Danilo Türk in njegove izjave ocenil kot neprimerne, ker da posegajo v občutljivo tematiko političnega nastajanja vlade. Tudi zunanje ministrstvo ga je obvestilo, da ne odobrava njegovega ravnanja v koalicijskih pogajanjih. Kot je dejal Mussomeli, spoštuje Türkovo mnenje, vendar je prepričan, da se je predsednik odzival na izjave v medijih. "Če se odziva na navedbe, da naj bi Američani skušali posredovati v oblikovanju koalicije, potem ima prav. To bi bilo hudo neprimerno in narobe (...) Ampak to ni resnica," je dejal. "Zame bi bilo zelo arogantno, če bi mislil, da lahko tujec pride in posreduje v notranji politiki. To je preprosto nedojemljivo," je dejal in dodal, "da ga že lastna družina ne posluša in zakaj bi ga potem stranke".

V več kot uro dolgem pogovoru z novinarji je ameriški veleposlanik tudi pohvalil odhajajočega premiera Pahorja in ga označil za človeka, ki si iskreno prizadeva za dobro države. To po njegovem mnenju delajo tudi drugi politiki, čeprav je v javnosti morda drugačen vtis. Mandatarja Jankovića je na primer označil za "populista" v pozitivnem smislu, kot človeka, ki ima dober stik z ljudmi in bo zato verjetno lažje pojasnil ljudem potrebne spremembe. Tudi Janeza Janšo je pohvalil kot izjemno pametnega in zelo izkušenega človeka. Je pa izrazil upanje, da se politiki zavedajo, kako tesen je bil izid na volitvah in kako pomembno je, da ponudijo roko drugi strani. Upa, da bodo politični voditelji zdaj, ko je znan mandatar, oblikovala koalicijo, ki bo koristila vsem Slovencem. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.