Odkrivanje laži
Funkcijska magnetna resonanca kot zanesljivejši naslednik poligrafa?
S funkcijsko magnetnoresonančnim (fMR) slikanjem se ugotavlja, kje v možganih so pomembna področja za govor, gibanje ali druge pomembne možganske aktivnosti
Funkcijska magnetna resonanca (fMR) se najpogosteje uporablja za diagnostično slikanje pri bolnikih z možganskimi tumorji ali epilepsijo. Zdravniki z njo ugotavljajo, kje so pomembna območja možganov, recimo za govor ali gibanje, da se jim lahko pri operaciji kirurg čim bolj izogne. S fMR pa je mogoče odkrivati tudi resnicoljubnost. V ZDA jo že uporabljajo v komercialne namene, pogosto pa se omenja kot izboljšani naslednik poligrafa, s katerimi bi na sodišču lažje reševali nekatere primere. V ZDA so izsledke, pridobljene z njo, na sodišču nekajkrat že poskušali uporabiti kot dokaze obrambe.
V Sloveniji je okoli dvajset aparatov za magnetno resonanco. Kot pojasnjuje nevrolog dr. Blaž Koritnik iz UKC Ljubljana, so namenjeni predvsem strukturnemu slikanju bolnikov z različnimi težavami, od bolečin v kolenu do možganskih tumorjev. Slikajo se lahko vsi deli telesa. Le na enem aparatu (v ljubljanskem Kliničnem centru) pa opravljajo tudi funkcijsko magnetnoresonančno slikanje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.