1. 6. 2012 | Mladina 22 | Politika
Profesor na Zahodni univerzi v Budimpešti dr. Zoltán Pogátsa je za Dnevnikov Objektiv za primerljive razmere na Madžarskem januarja dejal: »Prvo, kar potrebujemo, so močni sindikati in močne gospodarske zbornice, ki si skupaj prizadevajo za povečanje zaposlenosti in produktivnosti z obljubo višjih plač. Za to potrebujete pametne ljudi. Lahko jih izuči samo izobraževalni sistem, v katerega država vlaga vsa razpoložljiva sredstva. Vse, kar imate, vrzite v izobraževalni sistem … Namesto v avtoceste in nogometne stadione bi morali brezglavo investirati v šole.«
www.opozorilo.com
Opozorilo
Pomarančo smo iztisnili do konca: po dvajsetih letih tranzicije je Slovenija v naraščajočem razkroju. Kot družba se moramo odzvati.
Stavka medicinskih sester in medicinskega osebja v Kliničnem centru v Ljubljani, 18. april 2012
© Borut Peterlin
Slovenska tranzicija je bila liberalizacija, deregulacija, privatizacija in nič drugega. V zadnjem desetletju je dokončno obveljalo, da so – vsaj v Sloveniji – družba, država, skupnost samo ostaline komunizma in da ni nacionalnega interesa, ker je zgolj zasebni. Po dvajsetih letih tranzicije:
- se domači zasebni kapital drži dobro le še v obrti in drugem drobnem sektorju, kmalu pa bodo dali v odprodajo še državni kapital;
- se že nevarno majejo najnujnejše institucije pravne države, od pravosodja do policije, inšpekcij in drugih;
- prehajajo v vse večji nered že osrednji deli trga dela; vstopanje mladih v zaposlitev je samo še izjemoma pod kakršnimkoli zakonskim nadzorom;
- so v velikem nazadovanju vsa najpomembnejša področja javnih storitev: izobraževanje, zdravstvo, pokojninsko in socialno varstvo;
- imamo izstopajoče nizko obdavčitev kapitala ter sistematično erozijo vplačevanja davkov in prispevkov v politično favoriziranih sektorjih, fiskalne bilance se vse težje zapirajo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.