29. 6. 2012 | Mladina 26 | Politika
Nazaj v Orwellovo leto 1984
Konstruiranje zgodovine in njena ideološko-politična revizija sta v Sloveniji stalnica že dve desetletji. Izrazit in strm vzpon beležita v obdobjih desničarskih vlad pod vodstvom SDS.
Janez Janša in Urška Bačovnik Janša na proslavi ob dnevu državnosti, 22. junij
Kdaj je bila Slovenija bliže »Orwellovemu letu«: leta 1984 ali danes? Leta 1984 smo imeli enostrankarski sistem, a močno civilno družbo, odpirale so se perspektive, zgodovinskih »tabu« tem ni bilo več. Obstajal je t. i. verbalni delikt, a zaradi njega v Sloveniji nihče ni bil obsojen. Sem in tja je bila kakšna revija zaradi provokativnih člankov zaplenjena, deloval je t. i. sistem družbene kritike, s katerim se je oblast spravila na kritične pisce. Vse skupaj ni bilo ravno demokratično, seveda, a tudi daleč od Orwella.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Marko Apih, Ljubljana
A smo se za to borili?
Strategija državne proslave Več
Ivan Urbančič-Hinko, Mirna
A smo se zato borili?
Krivični zakon o izbrisanih je sprejela prva Peterletova vlada, ki je bila obsedena s sovraštvom do ljudi, s katerimi smo 100 let živeli v slogi in prijateljstvu. Prizadeti so bili mnogi pošteni in dobri ljudje. Vendar pa pravičnost še obstaja, če ne pri nas, pa v Evropi. Škandalozno pa je, kako se današnja vlada odziva na razsodbo Evropskega sodišča o izbrisanih. Več
Mahnič Karlo, Gorenje pri Divači
A smo se zato borili?
Kam ploveš, Slovenija! Več