27. 7. 2012 | Mladina 30 | Družba
Zaznamovani
Žrtvovanje posameznikov za dobrobit vrste
Nameščanje telemetrične ovratnice na uspavanega volka
© Miha Krofel
Označevanje divjih živali je pogosto edini način, ki znanstvenikom omogoča preučevanje njihovega vedenja in zdravstvenega stanja. A za to, da žival označijo, je treba grobo poseči v njeno življenje. Najprej jo je treba uloviti in jo po možnosti uspavati, nato pa nanjo namestiti oznako ali sledilno napravo. Kar seveda živali ni preveč všeč. In kar lahko tudi pomembno vpliva na njeno življenje. Tu se pojavi etično vprašanje: ali je zavoljo poglobljenega znanja o neki vrsti in koristi, ki utegnejo slediti iz tega, upravičeno nekaj posameznikov te vrste obsoditi na manj kakovostno življenje, morda celo trpljenje.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Stanko Valpatič, Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice, Ponikva
Zaznamovani
Spoštovani! V 30. številki revije Mladina z dne 27. julija 2012 je bil v rubriki Družba objavljen članek Zaznamovani, avtorja Staša Zgonika, njegov sogovornik pa je bil Miha Krofel iz Biotehniške fakultete. Navedena sta bila glede „zaznamovanja“ divjih živali v Sloveniji iz neznanih razlogov zelo redkobesedna, zato prosim za objavo spodnjega popravka. Več
Miha Krofel, Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo
Zaznamovani
Pozdravljeni! Več
Stanko Valpatič, Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice, Ostrožno pri Ponikvi
Zaznamovani
Spoštovani! Več
Janez Černač, Kočevje
Zaznamovani
Našo državo pokrivajo kar na dveh tretjinah gozdovi, ki jim ponekod rečejo kar les. Do nedavnega nismo vedeli, zakaj so v prejšnjih časih ljudje rekli tepcem in bedakom vseh vrst, da so taki čez les, gotovo pa to ni letelo na kmečke gospodarje in ne na gozdarje, ker so oboji z gozdovi skrbno gospodarili in jih varovali. Lastništvo gozdov je sedaj razpršeno na skoraj pol milijona lastnikov, ki povečini delajo... Več