17. 8. 2012 | Mladina 33 | Politika
150 let!
Ali kako je tretja kitica (nemške) himne vijugala skozi zgodovino. Je sleherna podobnost s sedmo kitico (slovenske) himne naključna?
Edini, ki je na državni proslavi ob Dnevu državnosti pel ob Zdravljici, je bil Milan Zver
© Borut Krajnc
Leta 1841 je jezikoslovec in pesnik Heinrich Hoffmann von Fallersleben med počitnicami, ki jih je preživljal na Helgolandu, tedaj pod britansko oblastjo, z romantično politično budnico, ki jo je imenoval Pesem Nemcev (Das Lied der Deutschen), očitno zadel bistvo tedanje zapletene gospodarske in politične geografije nemško govoreče Srednje Evrope. Pesem, ki je pozivala k združitvi Nemcev v eno (demokratično) državo, je nastala v času, ko je bila Nemška zveza (Deutscher Bund) še konfederacija 35 monarhij in štirih republikanskih (a ne demokratičnih) svobodnih mest. Industrijska revolucija se je kljub nekaj let stari delni carinski uniji še zatikala na notranjih mejah. Liberalni revolucionarji so odpravo teh zato šteli za gospodarsko nujnost nastajajoče nacionalne države, ki so ji dodali zahteve po državljanskih svoboščinah, zlasti po svobodi govora.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev
Bog in domovina
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.