Urša Marn

 |  Mladina 36  |  Politika

Z dežja pod kap

Reforma trga dela je nujna. A če bo usmerjena le v varčevanje, se bo življenjska raven prebivalstva še znižala, ne bo pa odpiranja novih delovnih mest.

»Ni res, da bo odpuščanje svobodnejše,« javnost prepričuje minister Vizjak.

»Ni res, da bo odpuščanje svobodnejše,« javnost prepričuje minister Vizjak.
© Borut Krajnc

Danska, Finska, Švedska in Nemčija so tiste evropske države, ki so v zadnjem desetletju temeljito reformirale svoj trg delovne sile. Nemčija ima danes tudi zaradi tega eno najnižjih stopenj brezposelnosti v EU. Nižjo imata le še Avstrija in Nizozemska. Vendar pa vse ni tako rožnato, kot se morda zdi na prvi pogled. Nemški zaposlitveni čudež je predvsem posledica državne promocije malih del. Gre za začasna in zelo slabo plačana dela. Urna postavka za takšna dela je nižja od evra, včasih znaša le 55 centov. Posledica je naraščanje števila revežev oziroma vse večja socialna razslojenost. Še leta 2005 je bila stopnja tveganja revščine v Nemčiji 4,8-odstotna, danes je 7,2-odstotna. To je sicer še vedno za odstotno točko pod povprečjem EU, vendar pa število t. i. revnih delavcev v Nemčiji narašča hitreje kot na splošno na območju evra. Bolj ko se bazen revnih povečuje, bolj upada domače povpraševanje. Nemški gospodarski uspeh je tako predvsem posledica izvoza, ne pa domače porabe. Če bi tudi druge evropske države tako reformirale svoj trg delovne sile, kmalu ne bi bilo nikogar, ki bi karkoli še lahko kupoval od kogarkoli, zato taka rešitev ni pametna. Nemška kanclerka Angela Merkel se dobro zaveda šibkih točk reforme trga dela, ki jo je izpeljal njen predhodnik Gerhard Schröder, zato je, in seveda tudi zaradi bližajočih se volitev, že napovedala spremembe. Slovenska vlada pa kot da tega ne ve.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.