19. 10. 2012 | Mladina 42 | Politika
Skriti dnevniki
Koga ste klicali 19. oktobra lani? Se ne spomnite več? Vaš telefonski operater se.
Izvirni greh, zaradi katerega si organi pregona sploh prizadevajo za čim lažji vpogled v podatke o komunikaciji, je obvezna hramba teh podatkov, ki je predpisana na ravni EU. »Teh skušnjav po čim bolj pravno nevezani uporabi prometnih podatkov ne bi bilo, če ne bi bilo paničnega odziva Velike Britanije, ki je leta 2005 doživela teroristični napad v Londonu,« razlaga dr. Aleš Završnik. »Ker Britancem takšne določbe o hrambi prometnih podatkov ni uspelo sprejeti na nacionalni ravni, so to poskusili z obvodom prek EU, tako da so v času predsedovanja uspeli s sprejetjem Direktive o hrambi podatkov, ki je zavezala vse članice EU.« Takšno ureditev so kritizirale številne nevladne organizacije, ponudniki telekomunikacijskih storitev in celo Evropski parlament. Tudi slovenski urad informacijskega pooblaščenca se zavzema za odpravo obvezne hrambe prometnih podatkov. Ne bi bili prvi v EU. Lani je zakon, ki je določal obvezno hrambo podatkov, na primer razveljavilo nemško ustavno sodišče. Enako so ravnala ustavna sodišča Romunije, Češke, Cipra in Madžarske.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Glavni članek
Nadzor brez nadzora
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.