29. 10. 2012 | Svet
Prava jedrska nevarnost
Na Bližnjem vzhodu oziroma na jugu Turčije je več kot 70 jedrskih bomb, ki namesto namišljene nevarnosti Irana predstavljajo resnično nevarnost za jedrski spopad v regiji
© Arhiv Mladine
ZDA skupaj z evropskimi državami Iran vse bolj trdo privijajo s svojimi ukrepi zaradi domnevnega jedrskega programa – za katerega sicer tudi 16 ameriških obveščevalnih agencij v poročilih (NIE) iz let 2007 in 2011 trdi, da sploh ne obstaja – po drugi strani pa se na jugu Turčije, države, ki v zadnjih desetletjih pogosto »posreduje« na ozemlju sosednjih držav, nahajajo kupi termonuklearnih jedrskih bomb, ki bi res lahko s sveta zbrisale velik del sodobne civilizacije.
Agencija Arabic Nakhel je tako nedavno opozorila, da je v turških letalskih bazah na jugu države še vedno okoli 70 jedrskih termonuklearnih bomb 70 B61, predvsem v letalskem oporišču Incirlik v pokrajini Adana. Termonuklearne bombe ki so dolge 3,53 metra in težke po 320 kilogramov, veljajo za eno od najpomembnejših strateških orožij ZDA. Približno 10 do 20 teh bomb je bilo uskladiščenih tudi v letalskih oporiščih Balikesir in Ekinci, a so jih prepeljali v Incirlik.
Turčija je tudi gostiteljica radarske postaje, namenjene prestrezanju raket in ameriškemu protiraketnemu ščitu, ki bi lahko ogrozil ravnotežje med vodilnimi jedrskimi silami in mu Rusija ostro nasprotuje. Protiraketni ščit namreč res (še) ne more preprečiti napada z balističnimi raketami na zahodne države in ZDA, toda če bi »zahod« udaril prvi, bi ta protiraketni ščit lahko uspešno prestregel večino raket, ki bi bile izstreljene z »vzhoda« v obliki povračilnega udarca.
Ameriški »protiraketni« radar v Turčiji velja za dokaz najboljšega sodelovanja med ZDA in Turčijo že vse od leta 2003, ko je prišlo med državama do zadnje »ohladitve«, ko Turčija ZDA ni dovolila, da ob intervenciji proti Iraku čez njeno ozemlje pošlje oklepno divizijo. Isto »ofenzivno« vlogo imajo danes tudi jedrske bombe, ki so nameščene v Turčiji. To orožje predstavlja pravo in resno nevarnost vojne, tudi jedrske, toda o tem se v zahodnih občilih praviloma zelo malo piše in govori. Pozornost se usmerja na še vedno neobstoječi iranski jedrski program iz zoper to, da Iran ne bi pridobil niti možnosti, da razvije jedrsko orožje, ki ga tudi po poročilih inšpektorjev IAEA – ne razvija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.