Blagoslovljeno ministrstvo
Policijski vikar je blagoslovil nove prostore, čeprav po črki ustave tega ne bi smel
V začetku novembra je policijski vikar Janez Novak na slovesnosti ob odprtju blagoslovil prostore ministrstva in policije na Litostrojski cesti v Ljubljani. Boga je poprosil, da bi v njih »vladali razumevanje, dobrota, medsebojna pomoč ter veselje do dela, zadovoljstvo in uspeh«.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
V začetku novembra je policijski vikar Janez Novak na slovesnosti ob odprtju blagoslovil prostore ministrstva in policije na Litostrojski cesti v Ljubljani. Boga je poprosil, da bi v njih »vladali razumevanje, dobrota, medsebojna pomoč ter veselje do dela, zadovoljstvo in uspeh«.
Lepe besede, a s pristavkom, da blagoslavljanje javnih prostorov po slovenski ustavi ni dovoljeno, četudi to ponekod postaja praksa. Tako je pred leti vojaški vikar dr. Jože Plut v ruski ladjedelnici blagoslovil vojaško ladjo Triglav, blagoslovljena pa je bila tudi ladja Ankaran.
Zaradi blagoslova prostorov na Litostrojski cesti so se odzvali v Združenju ateistov Slovenije. »Zgroženi in najostreje protestiramo proti tej javni, predrzni in arogantni gesti zaničevanja in flagrantne kršitve ustave, ki zahteva dosledno ločitev države in verskih skupnosti,« so zapisali v pismu.
Pred dnevi so dobili odgovor ministrstva za notranje zadeve, ki na treh straneh ponuja svojevrstno razlago zakona o ločenosti države in verskih skupnosti. Na MNZ se sklicujejo na odločbe ustavnega sodišča iz let 1998, 2001 in 2002 in v kopici interpretacij, povezanih z »versko oziroma nazorsko nevtralnostjo države, avtonomnostjo verskih skupnosti na lastnem področju in enakopravnostjo odnosa države do verskih skupnosti«, zamegljujejo prepoved blagoslavljanja javnih objektov.
Se pa sklicujejo tudi na 41. člen ustave, kjer je zapisana dolžnost države, da v določenem obsegu upošteva verske potrebe posameznikov in verskih skupnosti, vendar na nevtralen in enakopraven način.
In čeprav, tako vsaj pravijo, vikar s svojim nastopom ob blagoslovu ni spodbujal narodne, verske ali kakšne druge neenakopravnosti, je že nastop predstavnika le ene verske skupnosti dokaz neenakopravnosti in dajanja prednosti največji verski skupnosti pri nas. Zato zveni dokaj neprepričljivo mnenje v dopisu MNZ, da je »skladno s svojim temeljnim poslanstvom verskih skupnosti (skrbjo za versko svobodo kot človekovo pravico) vikar kot predstavnik verske skupnosti opravil pomembno in koristno vlogo z vidika utrjevanja človekovega dostojanstva«.
Blagoslavljanje javnih prostor je v nasprotju s slovensko ustavo in tudi pri ministrstvu za notranje zadeve bi morale veljati enake rešitve kot v javnih šolah. Če bi se blagoslavljale javne šole, bi šlo za izraz istovetenja države in (ene) cerkve. Kar bi bilo seveda neustavno …
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.