Tjaša Zajc

 |  Mladina 16  |  Družba

Miha Senica: "Svetujemo na podlagi zakonov, zaradi česar se nam ni treba bati, da bi se komu zamerili."

Ustanovitelj spletnega portala za brezplačno pravno pomoč Pravo za VSE

© Marko Pigac

Pravo za VSE je portal, na katerem študenti prava zagotavljate brezplačno pravno pomoč. Kdo vse se lahko obrne na vas?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Tjaša Zajc

 |  Mladina 16  |  Družba

© Marko Pigac

Pravo za VSE je portal, na katerem študenti prava zagotavljate brezplačno pravno pomoč. Kdo vse se lahko obrne na vas?

Na nas se lahko obrne kdorkoli. Vsak lahko zastavi vprašanje od doma. Najpogosteje dobivamo vprašanja iz dednega, izvršilnega in družinskega prava, kar je posledica časov, v katerih živimo. Veliko ljudi ima težave z dolgovi, grozi jim izvršba in jih zanima, kakšne možnosti še imajo. Precej vprašanj se nanaša na ločitve in delitev premoženja.

Koliko vprašanj prejmete vsak teden?

Na teden prejmemo okoli 50 vprašanj, v skoraj letu dni od obstoja pa smo dobili več kot 800 vprašanj. Zadnji mesec je bil portal precej medijsko izpostavljen in se je obseg dela znatno povečal.

Koliko časa potem traja, da pripravite odgovor na vprašanje?

Navadno odgovor pripravimo v dveh do treh dneh. Prejšnji teden smo v dveh dneh dobili 100 vprašanj, zato so morali prosilci čakati malo dlje. Preden odgovore pošljemo, jih pregledamo po sistemu notranje kontrole. To pomeni, da odgovor vsakega izmed nas potrdita vsaj še dva druga študenta v skupini. Pogosto pa na pravni problem ni mogoče konkretno odgovoriti.

Kako pogosto naletite na takšna vprašanja?

Pogosto. A ljudem veliko pomeni že, da vedo, kakšne so njihove možnosti za reševanje težav. Če se zgodi, da odgovora ne najdemo, se najprej obrnemo na kakšnega profesorja na fakulteti, saj so nam ti vedno pripravljeni pomagati. Ne glede na vse pa pogosto svetujemo tudi obisk odvetnika. Posamezniku lahko razložimo pravni vidik njegovega problema, naštejemo možnosti reševanja. Za vlaganje tožb in postopke na sodiščih pa še vedno predlagamo posvet z odvetnikom.

V skupini vas je trinajst in ste večinoma absolventi prava. Vas je dovolj ali iščete nove sodelavce?

Za zdaj nas je, tudi za lažjo obvladljivost koordinacije, dovolj. Če pa se bo število zastavljenih vprašanj povečalo, bomo morali ekipo razširiti. Jemljemo predvsem absolvente in diplomirane pravnike, ki že imajo dovolj znanja, da lahko sodelujejo. Sodeluje ena diplomirana pravnica.

Ker ne more dobiti službe?

V našem primeru ne. Ima zaposlitev, pomaga nam iz lastnega zadovoljstva. Drži pa, da je študentov prava veliko, povpraševanja po pravnikih pa malo. Prepričan sem, da nam bo sodelovanje pri portalu pomagalo pri iskanju službe. Kot ugotavljamo, je razlika med študijem in prakso velika. Tisti, ki svetujemo, se vsak dan ogromno naučimo. Navsezadnje več ur na dan rešujemo konkretna pravna vprašanja.

Po aretacijah na nekaterih protestih je nekaj odvetnikov ponudilo brezplačno pravno pomoč vsakemu, ki bi imel težave s policisti zaradi udeležbe na shodih. Tudi vi med vstajami dobivate več vprašanj?

Imeli smo nekaj vprašanj, navezujočih se na osebe s protestov. Kot rečeno, je portal namenjen vsakemu, ki ima vprašanje. Svetujemo na podlagi zakonov, zaradi česar se nam ni treba bati, da bi se komu zamerili. Se pa nikakor ne enačimo z odvetniki in drugimi pravnimi strokovnjaki. Kar seveda ne pomeni, da s svojim znanjem ne moremo pomagati.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.