10. 5. 2013 | Mladina 19 | Ekonomija
Med realnostjo in fikcijo
Koliko je v resnici privarčevala Janševa vlada
Janez Janša in njegov finančni minister Janez Šušteršič
© Borut Krajnc
V največji opozicijski stranki SDS so prepričani, da je samoomejevanje države edina prava pot za ureditev slovenskih javnih financ brez tuje pomoči. Zato vztrajajo, da se fiskalno pravilo zapiše v ustavo in da začne veljati že leta 2015 in ne šele leta 2017. Privarčevati da je mogoče veliko, če je le dovolj volje. Ultimativen dokaz naj bi bila Janševa vlada, ki da ji je proračunski primanjkljaj v manj kot letu dni uspelo znižati z 2,3 milijarde evrov na eno milijardo evrov, torej kar za 1,3 milijarde evrov. Pa to res drži? Bi morali Janši čestitati za ta veliki dosežek?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Glavni članek
Demagogija o zadolževanju
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Genovefa Ružić, namestnica generalne direktorice Statističnega urada RS
Med realnostjo in fikcijo
Novinarka Urša Marn v svojem članku med drugim navaja mnenje ekonomista dr. Marjana Senjurja, da bi morali biti posojilo NLB-ju v višini 320 milijonov evrov in posojilo NKBM-ju v višini 100 milijonov evrov knjiženi v letu 2012, ne pa 2013. Dr. Senjur svoje mnenje dopolnjuje s trditvijo, da je statistični urad s takšnim knjiženjem »neupravičeno izboljšal rezultat primanjkljaja za leto 2012 in ga poslabšal za... Več