7. 6. 2013 | Mladina 23 | Politika
Reševanje delovnih mest
Danes ni ogroženih samo nekaj tisoč delovnih mest. Ogroženo je celotno slovensko gospodarstvo. Ko odpovedo lastniki, banke in drugi upniki, je država tista, ki mora okrepiti svojo vlogo.
Borut Pahor je v predvolilni kampanji za predsednika države obiskal tovarno Cimos v Mariboru
© Bobo
»Naj Detroit bankrotira!« Tako je novembra leta 2008, dva meseca po izbruhu finančne krize, v New York Timesu zapisal nekdanji guverner ameriške zvezne države Massachusetts in poznejši ameriški predsedniški kandidat, republikanec Mitt Romney. Detroit slovi po dveh stvareh: po številu umorov in po tem, da je rojstno mesto ameriškega avtomobilskega proizvajalca General Motors. Ko je Romney pozval k bankrotu Detroita, je v resnici pozval k bankrotu tega giganta. Vendar General Motors ni bankrotiral. Rešila ga je država z izdatno kapitalsko injekcijo, v zameno za 50 milijard dolarjev pomoči pa je začasno vstopila v lastništvo podjetja. ZDA, ki so sinonim za prosti trg, so torej z davkoplačevalskim denarjem reševale zasebno podjetje. Na enak način je ameriška vlada reševala še dva velika avtomobilska proizvajalca – Chrysler in Ford.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.