Staš Zgonik

 |  Mladina 29  |  Družba

Eko

Kako pogosto Evropejci kupujemo okolju prijazne proizvode

Raziskava Eurobarometra je pokazala, da velika večina vprašanih prebivalcev Evropske unije – približno 80 odstotkov – vsaj občasno kupuje do okolja prijazne izdelke.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Staš Zgonik

 |  Mladina 29  |  Družba

Raziskava Eurobarometra je pokazala, da velika večina vprašanih prebivalcev Evropske unije – približno 80 odstotkov – vsaj občasno kupuje do okolja prijazne izdelke.

A večina med njimi je zgolj občasnih »ekopotrošnikov«. Redno oziroma pogosto tovrstne izdelke kupuje 26 odstotkov vprašanih.

Najočitnejša razlika med rednimi in občasnimi potrošniki ekoizdelkov je v njihovem mnenju glede upravičenosti višjih cen tovrstnih proizvodov. Med rednimi potrošniki je namreč veliko več takih, ki se jim višja cena zdi upravičena. Velika večina vprašanih je sicer prepričana, da je uporaba okolju prijaznih izdelkov današnjemu času primerno ravnanje in da lahko z njim resnično pripomoremo k izboljšanju stanja okolja. V Sloveniji se je sicer za redne potrošnike ekoizdelkov izreklo 28 odstotkov vprašanih, 60 odstotkov sodelujočih v anketi pa je odgovorilo, da se za tak nakup odločijo občasno.

Države EU po deležu ljudi, ki pogosto kupujejo okolju prijazne proizvode (v %)

TOP 5
Avstrija 48
Nemčija 37
Luksemburg 32
Madžarska 31
Grčija 31

FLOP 5
Litva 15
Češka 16
Estonija 16
Finska 16
Italija 17

Vir: Eurobarometer

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.