2. 8. 2013 | Mladina 31 | Politika
Operacija Žavlje
Zakaj je morala Slovenija zaradi enega italijanskega glasovati proti sedmim svojim projektom?
Eksplozija skladišča nafte po palestinskem terorističnem napadu tik ob predvideni lokaciji terminala, 4. avgust 1972
© Janez Mikuž
Da bi Evropska unija uresničevala svojo ambiciozno energetsko in podnebno politiko, ne potrebuje zgolj vlaganj v obnovljive vire energije. Potrebna je nadgradnja celotne energetske infrastrukture, ki bi povečala zanesljivost energetske oskrbe. V ta namen v Bruslju nastaja seznam energetskih projektov, ki naj bi bili ključni za doseganje tega cilja in naj bi bili zato »projekti skupnega interesa«. Z uvrstitvijo na seznam naj bi bili projekti prednostno obravnavani z vidika pridobivanja vseh potrebnih dovoljenj, prav tako pa naj bi bili upravičeni do sofinanciranja iz evropskega proračuna. Sloveniji je na seznam uspelo uvrstiti sedem plinovodnih in daljnovodnih povezav v skupni vrednost 1,2 milijarde evrov. A ker se je med italijanskimi projekti znašel tudi terminal za utekočinjen zemeljski plin v Žavljah, je Slovenija prejšnji teden v Bruslju glasovala proti celotnemu predlaganemu seznamu projektov skupnega interesa. Tudi proti vsem sedmim svojim.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.