16. 8. 2013 | Mladina 33 | Komentar
Kriza in egalitarnost
Družbena egalitarnost je pomembna vrednota, ki izjemno otipljivo vpliva na našo dušo, telo, zdravje, življenje in umiranje
Človeški davek: kraj v Atenah, kjer se je 77-letni Dimitris Christoulas iz protesta proti varčevalnim ukrepom ustrelil
© Profimedia
Reševanje finančne in gospodarske krize razvitega sveta traja že nekaj let. Poleg takih in drugačnih praktičnih ukrepov (pogosto) skoraj paničnih vlad se ves čas tudi »križajo akademska peresa«. Drugače povedano, na straneh in zaslonih svetovnih medijev, da ne omenjam akademskih publikacij, poteka bitka med neoklasičnimi in heterodoksnimi ekonomisti (pa tudi drugimi strokovnjaki) za interpretacijo razlogov za krizo ter za iskanje poti iz nje. Po mojem skromnem mnenju je tista šola mišljenja, ki strogo kritizira pot zategovanja ali stiskanja (austerity), precej bolj intelektualno prepričljiva, čeprav ji politiki v današnji »nemški Evropi« niti ne prisluhnejo. A zdi se, da imajo številni komentatorji, ko grmeče zagovarjajo ali napadajo trenutne ekonomske politike, v mislih predvsem vprašanje obnove gospodarske rasti. Ponujajo torej različne recepte za to, da bo »spet vse tako kot prej«, da se očistijo bilance bank in da začne BDP v EU kot celoti spet konsistentno rasti po stopnji vsaj, denimo, 3 % na leto.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Ozadje
Novi neuvrščeni
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.