3. 10. 2013 | Novice
Namen je dober, a predlagani socialni pakt ni dovolj ambiciozen
Države članice EU so Evropski komisiji pravkar poslale v oceno predloge proračunov za leto 2014, ki so jih morale pripraviti na podlagi priporočil, ki so jih dobile konec maja. Komisija bo ocene objavila novembra. Priporočila Evropske komisije, priprava proračunov in ocena Komisije so del načrta za usklajevanje gospodarskih in proračunskih politik držav članic, ki se imenuje evropski semester.
Evropski poslanci so v okviru Odbora Evropskega parlamenta za gospodarske in denarne zadeve sprejeli resolucijo, v kateri Evropsko komisijo pozivajo, naj predloži zakonske predloge, s katerimi bo v evropski semester vnesla več socialne politike in vzpostavila »socialni pakt za Evropo«. Komisijo tudi pozivajo, naj oceni, kako njene zahteve za izvedbo reform v državah članicah vplivajo na socialne razmere.
Poslanci zahtevajo tudi več transparentnosti pri delovanju evropskega reševalnega sklada ESM, Evroskupine, v okviru katere se sestajajo finančni ministri iz držav članic z evrom, in pri izvajanju programov za pomoč državam članicam, ki potrebujejo mednarodno pomoč. Trojka, ki v sestavi Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) te programe pripravlja in nadzira njihovo izvedbo, pa mora po mnenju evropskih poslancev izboljšati svojo komunikacijsko strategijo, ki se vsakič znova izkaže kot »katastrofa«. Poslanci Evropskega parlamenta bodo o resoluciji odločali na plenarnem zasedanju parlamenta konec tega meseca.
Evropska komisija je pravkar predlagala socialni pakt, v katerem ponuja vzpostavitev novega sistema kazalnikov, ki bi omogočal zgodnejše odkrivanje problemov. Predlogi so že tarča kritik, da niso dovolj ambiciozni. Ne vključujejo na primer zaželene enotne sheme nadomestil za brezposelnost v območju evra. Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je opozoril, da se je na ta pakt čakalo predolgo, ter ocenil, da je sicer »namen dober, a da ni dovolj ambiciozen«. Sistem kazalnikov za spremljanje brezposelnosti in revščine je po Schulzevih besedah »nujen minimum«, a Evropska komisija in članice unije morajo po njegovih besedah storiti še več. (er, sta)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.