MLADINA

25. 10. 2013  |  Mlada Evropa

Mladim v EU manjka znanj in veščin za zagon podjetja

Mladim v EU manjka znanj in veščin za zagon podjetja, bojijo pa se tudi neuspeha, ugotavlja svetovna raziskava podjetništva med mladimi, ki jo je pripravil Global Entrepreneurship Monitor (GEM), v njej pa sodeluje tudi Slovenija. Raziskava med drugim še ugotavlja, da so mladi v Evropi slabo naklonjeni ustanavljanju lastnih podjetij.

Kot je v zvezi z raziskavo povedal vodja projekta GEM za Slovenijo Miroslav Rebernik, mladi Evropejci v primerjavi z mladimi iz Afrike, Bližnjega vzhoda in Latinske Amerike najnižje ocenjujejo poslovno klimo za ustanavljanje novih podjetij v njihovih državah, izkazujejo nizko zaupanje v svoje podjetniške veščine in znanje, izražajo strah pred neuspehom ter podjetništva ne dojemajo v zadostni meri kot zaželeno karierno izbiro.

Mladi v starosti od 18 do 35 let so v EU z veliko višjo stopnjo verjetnosti kot kjerkoli drugje na svetu poročali, da bi jim strah pred neuspehom preprečil ustanovitev podjetja. Skoraj 42 odstotkov jih navaja strah pred neuspehom kot oviro, v primerjavi s 24 odstotki v Podsaharski Afriki in 28 odstotki v Latinski Ameriki.

Čeprav skoraj dve tretjini mladih v Evropi meni, da je ustanovitev podjetja dobra izbira kariere, ta podatek zasenčijo vrstniki v Latinski Ameriki, na Bližnjem vzhodu ter v Severni in Podsaharski Afriki, kjer tako meni kar tri četrtine njihovih vrstnikov.

Poročilo po besedah predsednika Youth Business International Andrewa Devenporta kaže, da imajo mladi po vsem svetu voljo, ne pa tudi sredstev za to, da postanejo podjetniki. Po njegovem je zaskrbljujoče dejstvo, da večina mladih po svetu zaznava dobre poslovne priložnosti za zagon podjetij, medtem ko jih večina mladih Evropejcev ne.

»V času, ko potrebujemo več novih podjetij, ki bi pomagala razvijati naše gospodarstvo, želimo, da bi posamezniki v čim večji meri podpirali in spodbujali podjetništvo,« meni Davenport, medtem ko izvršni direktor GEM Mike Herrington dodaja, da je v času visoke brezposelnosti med mladimi in skrb zbujajoče socialne izgube privilegijev, nujno vlagati v naslednje generacije mladih podjetnikov. (sta, er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."