25. 10. 2013 | Družba
Chantal Mouffe bo predavala +MSUM
© Robert Crc
Belgijska politična teoretičarka Chantal Mouffe, profesorica političnih ved na britanski Univerzi v Westminstru, ki predava v Evropi, ZDA in Latinski Ameriki, bo v soboto, 26.10., ob 17.00 uri predavala tudi v Ljubljani v +MSUM. V predavanju, ki bo v angleškem jeziku, se bo Chantal Mouffe osredotočila na vprašanja, kako nam agonistični pristop in strategija »vojne pozicij«, ki ju je obdelala v svojih številnih teoretskih tekstih, pomagata razumeti, kako lahko umetnostne in kulturne prakse pripomorejo v boju proti neo-liberalni hegemoniji.
Mouffejeva je leta 1985 z argentinskim političnim teoretikom Ernestom Laclauom izdala knjigo Hegemonija in socialistična strategija: k radikalni demokratični politiki. "V delu, ki je bilo menda navdih za knjigo Slavoja Žižka, Sublimni objekt ideologije, sta avtorja oblikovala postmarksistično teorijo demokracije, ki je relevantna prav danes, saj se njune teze o radikalni demokraciji berejo kot »četrta pot« za evropsko levico, hkrati pa je mogoče z metodološkimi orodji, ki sta jih izdelala – Mouffova pa jih je v kasnejših knjigah še nadgradila –, razumeti današnji položaj evropske levice in tudi domet gibanj, ki si prizadevajo za pravo demokracijo," je zapisal Marjan Horvat v njenem intervjuju za Mladino.
"Chantal Mouffe se v svojih tekstih ukvarja s konceptom agonizma, ki je poenostavljeno rečeno, če ga pravilno razumem, »afirmativni spor (idej)«. Koncept se mi zdi izjemno stimulativen, saj omogoča sobivanje razlik na način nevzpostavljanja enega samega trajnega »gospodarja« (naj bo to neoliberalni model družbe ali na mikronivoju primer oblastnika, ki se v celoti polašča nečesa …). Ideja, ki jo na institucijah, kot so umetniške šole, nadvse potrebujemo, saj naj bi tu ne šlo za to, da prevlada en sam, s strani gospostva/gospodarja vsiljeni način produciranja idej in praks umetnostnih dejanj. Afirmativni spor idej je tako spor, ki ni nikoli končan v prid enega ali drugega, in tako ne pomeni, da je nekdo poraženec ali zmagovalec," pa meni Jože Barši.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.