MLADINA

Urša Marn

15. 11. 2013  |  Novice

Razkošje: Novi sedež ECB bo stal več kot milijardo evrov

Nebotičnik ECB-ja je projektiral dunajski arhitekt Wolf Prix

Nebotičnik ECB-ja je projektiral dunajski arhitekt Wolf Prix
© Profimedia

Reševanje vsake krize je boleče. Za Grke. Špance. Portugalce. Irce. Ciprčane. Slovence. Ne pa za Evropsko centralno banko, glavno finančno središče Evropske unije. Dva tisoč zaposlenih v ECB kljub krizi prejema visoke plače, konec prihodnjega leta pa bodo dobili še nove, razkošne pisarne v 185-metrskem nebotičniku. Po pisanju revije Spiegel so se načrtovani stroški gradnje novega sedeža ECB v zahodnem delu Frankfurta v treh letih in pol več kot podvojili.

Namesto prvotno načrtovanih 500 milijonov evrov bo celoten projekt stal najmanj 1,15 milijarde evrov, stroški pa bi se lahko povzpeli do 1,3 milijarde evrov. Najbolj impozantna je glavna sejna soba sveta ECB pod veliko stekleno kupolo v 43. nadstropju, pa tudi sicer evropskim centralnim bankirjem ni mogoče očitati pomanjkanja občutka za lepo. V stavbo so vgrajeni vrhunski materiali, ogromno je jekla, stekla in svetlega marmorja.

Novi sedež ECB je simbol zapravljanja in pomanjkljivega nadzora, piše Spiegel. Kdo to financira, je jasno: evropski davkoplačevalci. Delničarke ECB so centralne banke držav članic EU. Največji kapitalski delež je vplačala nemška centrala banka, sledita ji britanska in francoska centralna banka in tako naprej, glede na velikost države članice.

ECB in evropska komisija po novem propagirata pravično porazdelitev bremen krize. A kaj je pravičnega v tem, da ECB sredi krize gradi razkošen nebotičnik, medtem ko so države evropskega obrobja po navodilih frankfurtskih bankirjev in bruseljskih birokratov prisiljene v občutno rezanje javnih izdatkov in krčenje socialne države?

Članek je bil objavljen v Mladini

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."