Hi-tech šivilje
Leta poslušamo o umirajoči tekstilni industriji. A obstaja tudi druga plat zgodbe o slovenski tekstilni industriji – visokotehnološka podjetja, ki imajo razvojne oddelke, izdelujejo sodobne in tehnološke tkanine in poslujejo dobro.
Šivilja Agata Majnik in Katja Zrimšek, tehnična direktorica Odeje Škofja Loka
Ekonomist Franček Drenovec je prepričan, da je Slovenija v tako katastrofalnem položaju tudi zato, ker ne znamo več izvažati. Njegove besede naravnost kličejo po vsaj bežnem pogledu v slovensko industrijo, mogoče še najbolj v tisti njen del, ki je na slabem glasu vse od razpada Jugoslavije in propada socialistične ureditve. Prva izbira je tekstilna industrija, panoga, kjer je bilo na začetku tranzicije zaposlenih 80 tisoč ljudi, danes pa ji ne gre najbolje. Številke govorijo, da je bila leta 2012 v slovenski tekstilni industriji zaposlena mogoče le še desetina prej res številnih delavcev; ustvarili so 2,2 odstotka prihodka in 2,7 odstotka izvoza vse predelovalne dejavnosti. Ampak obrnimo podatke in se vprašajmo: torej nekaterim le uspe izvažati? In kako jim uspe?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Meta Krese, Ljubljana
Hi-tech šivilje
Vidi Vukolič, prvi ženski, ki je po 125 letih obstoja vodila Predilnico Litija, je 20. januarja 2014 potekel mandat direktorice. Več