20. 2. 2014 | Evrodržavljan
Parlamenti niso izgubili zaupanja ali verodostojnosti, pač pa vpliv in moč
© Arhiv Evropskega parlamenta
V zadnjih desetletjih so vlade ustanovile številne mednarodne organizacije in neformalne skupine. V mnogih teh organizacijah predsedniki sprejemajo pomembne odločitve brez parlamentarnega nazora ali je ta zelo majhen. Globalno upravljanje ne sme biti prepuščeno samo vladam in diplomatom, ampak mora vključevati tudi državljane in njihove predstavnike, ki jih izvolijo.
Pri tem morajo imeti močno vlogo parlamenti, so prepričani v Evropskem parlamentu. Zaradi tega so organizirali forum na temo Parlamenti v EU in globalno upravljanje, ki so se ga udeležili evropski poslanci, poslanci nacionalnih parlamentov držav članic in predstavniki mednarodnih organizacij.
Španski evropski poslanec Miguel Angel Martinez je opozoril, da je moč parlamentov v zatonu. »Državljani se vse bolj zavedajo, da njihovi predstavniki težav ne morejo rešiti. Zavedajo se, da so finančne sile veliko bolj vplivne, ko gre za sprejemanje odločitev, ki se tičejo vseh nas,« je menil. Parlamenti sicer po njegovem mnenju niso izgubili zaupanja ali verodostojnosti, pač pa vpliv in moč in jim je treba vrniti.
Da je mednarodnih organizacij in forumov, kot je G20, je vedno več in da odločitve na teh ravneh ne bi smele biti sprejete za zaprtimi vrati, ampak je treba postopke odločanja »parlamentizirati«, je dejal evropski poslanec Othmar Karas. (er)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.