6. 3. 2014 | Evrodržavljan
Prekinimo molk in spregovorimo!
© Arhiv Evropskega parlamenta
Preprečevanje nasilja nad ženskami je izziv za vse nas. To leto bo 8. marec, Mednarodni dan žensk, posvečen preprečevanju nasilja nad ženskami. Nasilje namreč ženskam onemogoča, da v celoti prevzamejo svojo vlogo v družbi. Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji v petek, 7. marca, ob 13. uri pripravlja okroglo mizo z naslovom Nasilje nad ženskami v družini in ratifikacija Istanbulske konvencije. Okrogla miza bo na Bregu 14 v Ljubljani. V Evropskem parlamentu ob mednarodnemu dnevu žensk organizirajo več dogodkov in razprav, osredotočenih na vprašanje nasilja nad ženskami.
Odbor za pravice žensk in enakost spolov pripravlja poročilo o tem, kako bi lahko evropska zakonodaja pripomogla k preprečevanju nasilja nad ženskami. Nasilje nad ženskami je kršitev človekovih pravic in predstavlja diskriminacijo na podlagi spola. Ženskam odreka pravico do polnega sodelovanja v gospodarskem, družbenem, političnem in kulturnem življenju, opozarja Evropski parlament.
Agencija EU za temeljne pravice (Fra) je objavila rezultate doslej največje raziskave o nasilju nad ženskami v EU, ki razkriva obseg njihove zlorabe doma, v službi, javnosti in na spletu. Iz poročila je razvidno, da je fizično, spolno in psihično nasilje nad ženskami obsežna zloraba človekovih pravic v vseh državah članicah EU. V raziskavi, ki so jo izvedli med marcem in septembrom 2012, je sodelovalo več kot 42.000 žensk, starih od 18 do 74 let, ki živijo v EU.
Glavne ugotovitve iz raziskave kažejo, da je 33 odstotkov ali 62 milijonov žensk v EU fizično in/ali spolno nasilje doživelo po 15. letu starosti. 22 odstotkov žensk je fizično in/ali spolno nasilje doživelo s strani partnerja, pet odstotkov vseh žensk pa je bilo posiljenih. Skoraj vsaka deseta ženska, ki je doživela spolno nasilje s strani osebe, ki ni bila njen partner, navaja, da je bil v ta najhujši primer nasilja udeležen več kot en storilec. (er, sta)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.