12. 3. 2014 | Evrodržavljan
Javne evidence bodo otežile življenje kriminalcem
© Arhiv Evropskega parlamenta
Osnutek pravil proti pranju denarja, ki so ga sprejeli poslanci Evropskega parlamenta, predvideva vpis dejanskih lastnikov podjetij in skladov v javne evidence članic Unije. Prav tako zahteva večjo previdnost pri sumljivih transakcijah njihovih strank tudi od bank, revizorjev, odvetnikov, nepremičninskih posrednikov in igralnic. To naj bi otežilo prikrivanje prevarantskih poslov ter okrepilo boj proti davčnim utajam.
Poročevalka Judith Sargentini je prepričana, da bodo javne evidence otežile življenje kriminalcem, ki poskušajo skriti svoj denar. Banke, finančne institucije, revizorji, odvetniki, računovodje, davčni svetovalci in nepremičninski posredniki pa bodo morali biti bolj previdni pri sumljivih transakcijah njihovih strank.
Poslanci so razširili pravila o »politično izpostavljenih osebah« - to so osebe, ki so zaradi svojega političnega položaja izpostavljene večjemu tveganju za korupcijo - tudi na »domače« politično izpostavljene osebe. To so ljudje, ki jim je »država članica zaupala visoke javne položaje« - voditelji držav, člani vlad, vrhovni sodniki in poslanci. V primeru poslovnih odnosov z osebami, ki jih spremlja visoko tveganje, bodo potrebni dodatni ukrepi, kot sta razkritje izvora premoženja in izvor vpletenih sredstev.
Evropski parlament je glasoval ob prvi obravnavi zakonodajnega osnutka. Na ta način je združil doslej opravljeno delo, da ga bo mogoče nadaljevati v novem mandatu po evropskih volitvah, ki bodo maja letos. (er)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.