MLADINA

16. 4. 2014  |  Evropske volitve 2014

Konservativci v boju za Evropski parlament prehiteli socialiste

Evropski konservativci so prehiteli socialiste v boju za sedeže v prihodnji sestavi Evropskega parlamenta, kažejo najnovejše volilne napovedi PollWatch 2014. Če bi bile volitve zdaj, bi Evropska ljudska stranka (EPP) dobila 222 sedežev, socialisti (S&D) pa 209. Med osmimi poslanci iz Slovenije bi jih bilo pet iz vrst EPP in dva iz S&D.

V prvi raziskavi, objavljeni sredi februarja, so bili socialisti na evropski ravni v rahli prednosti, pred mesecem dni v drugi raziskavi pa sta bili stranki skoraj izenačeni.

Kot ugotavlja raziskava, se je znatno povečala podpora konservativcem na Poljskem, nekoliko pa tudi v Franciji, medtem ko je podpora socialistom rahlo upadla v Avstriji, Bolgariji, na Madžarskem, Poljskem, v Franciji in Grčiji.

Kljub temu je razlika med strankama še vedno majhna in na podlagi simulacij raziskovalci ocenjujejo, da obstaja 25-odstotna možnost, da bo socialistična poslanska skupina večja od konservativne.

Sicer pa naj bi imele tri doslej največje skupine v parlamentu, poleg omenjenih še liberalci (Alde), v novi sestavi parlamenta občutno manj sedežev kot zdaj, in sicer le 65 odstotkov namesto dosedanjih 72 odstotkov.

Zadnja raziskava je tudi pokazala, da bi lahko skrajna desničarja, Francozinja Marine Le Pen in Nizozemec Gert Wilders, s somišljeniki iz drugih držav oblikovala politično skupino. Pogoj za oblikovanje skupine v parlamentu je, da jo sestavljajo poslanci iz najmanj sedmih članic EU.

Kar zadeva Slovenijo, PollWatch napoveduje, da bo v novem parlamentu pet poslancev iz vrst EPP, dva iz S&D ter eden neodvisen.

Raziskava za Slovenijo temelji na raziskavah Ninamedie in Dela, opravljenih od 20. do 22. marca, ter kaže, da naj bi SDS dobila tri evropske poslance, SD in NSi po dva, DeSUS pa enega. Ostale stranke naj ne bi dobile poslancev.

PollWatch 2014 je skupen projekt neodvisne organizacije VoteWatch Europe in ene največjih lobističnih skupin v Bruslju Burson-Marsteller, med drugim pa ga sponzorira Evropski parlament.

Pri pripravi napovedi uporabljajo posebno metodologijo, preizkušeno že na zadnjih volitvah leta 2009. Kot pojasnjujejo, se je izkazala za izjemo uspešno, saj so pravilno napovedali kar 98 odstotkov sedežev glede na politično skupino ter 90 odstotkov sedežev glede na stranke iz posameznih držav. (sta, er)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.

The project was co-financed by the European Union in the frame of the European Parliament's grant programme in the field of communication. The European Parliament was not involved in its preparation and is, in no case, responsible for or bound by the information or opinions expressed in the context of this project. In accordance with applicable law, the authors, interviewed people, publishers or programme broadcasters are solely responsible. The European Parliament can also not be held liablefor direct or indirect damage that may result from the implementation of the project."