6. 5. 2014 | Novice
Bi znižanje vrednosti evra pomagalo odpraviti krizo?
Francoski minister za gospodarstvo je dejal, da bi 10-odstotno znižanje vrednosti evra za Francijo pomenilo 1,5-odstotno povečanje BDP-ja in 150 tisoč novih delovnih mest. Pri Le Mondu so preverili, ali bi bil to res smotrn ukrep in ali njegovi izračuni držijo. VEČ >>
Pred enim letom je bil evro vreden 1,26 ameriškega dolarja, danes pa je vreden 1,36 dolarja, kar je približno 10 odstotkov več. Če je torej neko blago, proizvedeno v Evropski uniji, Američana lani stalo sto dolarjev, ga danes stane 110 dolarjev. To je lahko razlika, ki potrošnike od nakupa odvrne.
Bi torej znižanje vrednosti evra pripomoglo k povečanju povpraševanja po evropskem blagu in ponovnemu zagonu gospodarstva?
Na primeru Francije bi devalvacija evra pomenila osemodstotno povečanje izvoza, ki predstavlja 11 odstotkov francoskega BDP-ja (okrog 220 milijard evrov). Po drugi strani pa bi se za 3,5 odstotke znižal uvoz dobrin in storitev, ki francoskemu BDP-ju prispevajo 275 milijard evrov oz. 14 odstotkov.
Kot so izračunali pri francoskem časopisu, bi se nižja vrednost evra res poznala na BDP-ju države, a ne toliko, kot je napovedal gospodarski minister. Izvoz bi se povečal za 0,88 odstotka, uvoz pa zmanjšal za 0,49 odstotka – skupaj bi torej francoski BDP zrasel za 0,39 odstotka BDP-ja.
Po drugih izračunih, ki vseeno niso tako optimistični kot tisti ministra za gospodarstvo, bi Francija po prvem letu znižanja vrednosti evra pridobila okrog 0,6 odstotka BDP-ja, v drugem letu pa okrog enega odstotka BDP-ja.
Ob tem Le Monde opozarja, da bi ukrepom Evropske centralne banke, ko bi ta z znižanjem obrestne mere pocenila evro, gotovo sledili »povračilni« ukrepi drugih neevrskih držav, da bi njihova gospodarstva ne bi bila kakorkoli prikrajšana. (er)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.