25. 8. 2014 | Politika
Janša se je na izredni seji ponovno primerjal z ujetim medvedom
© Borut Krajnc
Na izredni seji državnega zbora, na kateri bodo poslanci odločali o tem, ali bo Cerar dobil mandat za sestavo vlade, je tudi Janez Janša. V nagovoru se je prikazal kot žrtev montiranega sodnega procesa. Ponovil je mantro o nelegitimnosti volitev. Več>>
»Če bi imeli povolilni čas, kot je običajen za volitve, bi si v tej dvorani želeli samo eno – čim več uspeha programu, ki je bil predstavljen. Žal ne živimo takšnega časa, in že to, da vas jaz nagovarjam, je eden od dokazov za to,« je dejal Janša.
»Še nikoli se ni zgodilo, da v imenu opozicije govori zapornik. Prav imate tisti, ki imate to za čudno, neskladno s splošnimi normami. S tem se lahko strinjamo. A problem ni v posledici, ampak v vzroku.«
»Nenavadno je, da se brez dokazov pred volitvami pošlje v zapor vodjo opozicijske stranke,« vztraja Janša.
»Ko se pogovarjate, kaj je čudno, začnite pri vzrokih.«
»Obstaja senca dvoma nad legitimnostjo vlade. In tisti, ki razmišljajo nekaj časa vnaprej, bi se morali vprašati, kaj se bo zgodilo, ko bo – enkrat, in to ne bo tako daleč – ta senca dvoma potrjena in bo iz suma nastalo dejstvo.« Ta senca dvoma legitimnosti nad volitvami po mnenju Janše ni samo posledica afere Patria in njegove obsodbe, ampak tudi nizke volilne udeležbe. »Polovica državljank in državljanov na volitve ni šla.«
V SDS niso oporekali legitimnosti evropskih volitev, na katerih je bila udeležba 24-odstotna in je SDS dobila tri evropske poslance.
Kerl Erjavec je glede volitev opozoril, da so bile zaradi tega, ker so bile 13. julija, »neugodne za vse stranke«.
Vodja opozicije je še enkrat ponovil anekdoto o Titu in medvedu, ki jo je po volitvah tudi že objavil na Twitterju: »Najprej so ujeli medveda, ga privezali za drevo, nato ga je jugoslovanski diktator Tito ustrelil. Miro Cerar je na tak način dobil volitve.«
© Tomaž Lavrič
Miro Cerar, ki ima zagotovljeno podporo DeSUS-a in SD, je dejal, da je »Slovenija v težki krizni situaciji in do ciljev vodi naporna pot. Bližnjic ni. V SMC se skupaj zavezujemo k veliki odgovornosti in zahtevnim nalogam. Toda pogum ni le naša naloga, ampak naloga slehernega od nas, če le želimo dobro deželi in naslednjim generacijam. Zato se tokrat odločimo za spremembe, ki bodo družbo naredile boljšo«.
Po poročanju STA je dejal še: »Vlada ima v prvi vrsti nalogo zbuditi zaupanje v pravno državo in v državne institucije, prav tako je treba močneje ozavestiti dejstvo, da je slovenska država temeljna politična dobrina. Prizadeval si bom za razvojno usmerjeno politiko ter za zdravje naroda na duhovni in psihofizični ravni.«
V Združeni levici Cerarju ne bodo dali podpore, je "tovarišem" povedal Luka Mesec:
»Slovenski politični prostor je v zadnjih letih močno zdrsel v desno. Vse stranke so pristale na diktat okoliščin in zato izključno na neoliberalistične politike v prid kapitalu. Pristale so na privatizacijo, ukinjanje socialne države, šikaniranje sindikatov, izločanje javnosti iz postopkov odločanja. Marsikateri politik, ki se ima za levičarja, pove, da se sam s takimi politikami ne strinja, a da smo v to prisiljeni. Pričakujemo, da bo začela nova vlada vsaj toliko razmišljati, da bo diktate okoliščin postavila pred vprašaj.«
»Kako je možno, da je kljub višjemu BDP-ju brezposelnost večja kot leta 1993? Kako je mogoče, da bodo mlade generacije prvič po prvi svetovni vojni živele slabše od predhodnih? Zakaj osmina prebivalcev Slovenije živi pod pragom revščine? Kakšni so torej bili učinki reševanja krize z varčevalno politiko? Kdaj bodo naše plače dovolj konkurenčne – ko bodo na nivoju Češke, Bangladeša? Zakaj še poslušamo navodila institucij, ki so za krizo odgovorne?« je Mesec nagovoril bodočega mandatarja in kolege odločevalce.
Za ZL opozarjajo, da osnutek koalicijske pogodbe spet kot rešitve ponuja prav tiste politike, ki so krizo povzročile in je dokazano ne rešujejo, ampak poglabljajo. »Nova vlada verjame, da zaposleni ne potrebujejo več zaščite, ampak več prožnosti, da je državna lastnina ovira, in ne priložnost.«
© Borut Krajnc
Vodja poslanske skupine Zavezništva Alenke Bratušek Jani Möderndorfer se je v nagovoru vrnil na Janšo: »Danes je tukaj govoril tudi zapornik, kar ni ne v čast ne v vzpodbudo temu parlamentu.« Ker je Cerar govoril tudi o morali in etiki, je opozoril, da je težko pričakovati vzpostavitev morale in etike na državni ravni, če je ne uspejo vzpostaviti niti v državnem zboru.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.