1. 11. 2014 | Svet
Ne goli po svetu
Goli pohodnik Stephen Gough, ki je bil na svojih potepanjih večkrat aretiran in kasneje obsojen na skupno devet let zapornih kazni, je bil zaprt upravičeno, je presodilo Evropsko sodišče za človekove pravice. Gough je, nasprotno, trdil, da ima vso pravico biti gol kjerkoli in kadarkoli ter da so bile vse aretacije in sodni pregoni proti njemu kršitev njegovih temeljnih pravic. Več>>
Borec za pravico do golote, ki je nag dvakrat prepešačil vso Veliko Britanijo, je zgolj zato, ker je okrog hodil gol, v ječi preživel več let. Do sodnega pregona, ki je razplet dočakal te dni v Strasbourgu, pa je prišlo julija 2011.
K Britancu sta takrat na neki cesti na Škotskem pristopila policista in ga pozvala, naj se obleče. Ker njunega »napotka« ni upošteval, sta ga priprla zaradi motenja javnega reda in miru. Na sodišču, kjer so mu nato sodili, je nastopil gol in vztrajal, da njegovo golota ni kaznivo dejanje. Sodnik, ki mu je najprej velel, naj se zakrije, mu je izrekel skoraj dveletno zaporno kazen – povzročil naj bi »zgražanje navadnih ljudi, nemir v skupnosti in vznemiril vsakega razumnega človeka«.
Goli pohodnik je obsodilni sodbi ugovarjal in njegov primer je prišel vse do Evropskega sodišča za človekove pravice. To je pritrdilo britanskemu sodišču: »Aretacije pritožnika so posledica njegovih ponavljajočih se kršitev kazenskega prava. Posledic njegovega vedenja se je dobro zavedal. Deloval je v nasprotju s standardi zglednega javnega obnašanja v vsaki moderni demokraciji. Vznemiril in žaljiv je bil do ostalih članov družbe,« so zapisali oblečeni sodniki, ki so bili v odločitvi soglasni. »Policisti in britansko sodišče so v soočanju z nesocialnim vedenjem postopali primerno. Čeprav so kazni res imele velik vpliv na življenje pritožnika, ne moremo zaključiti, da je bila kršena pritožnikova svoboda do izražanja.«
Evropsko sodišče za človekove pravice je tako odločilo tudi zato, ker javni goloti nasprotuje večina ljudi. »Pritožnik bi moral pokazati, da razume poglede in načela drugih, še posebej zato, ker prosi, naj drugi tolerirajo njegovo vedenje. A odločno zavrača vsak namig, da je pravica do javne golote odvisna od lokacije in prisotnosti drugih.«
»Razočaran sem nad razsodbo,« je dejalGough. »Kako je lahko narava, izražena v človeški oblik, žaljiva? Kako je lahko razumen človek razžaljen, vznemirjen, ko vidi človeško telo? Vseeno so prav ta absurdna prepričanja tista, ki so vplivala na to, da sem bil neštetokrat ovaden in obsojen in v zaporu preživel skupno devet let.«
»Ne moremo biti netolerantni in svobodni,« je za Guardian še dejal slečeni.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.