Zmaga za svobodni internet
Simobil in Telekom sta kršila načelo internetne nevtralnosti
»Enake možnosti za vse« - eden izmed plakatov na protestu za podporo internetne nevtralnosti, New York, september 2014
© Profimedia
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) je razsodila proti Telekomu Slovenije in Simobilu, ker sta oba operaterja kršila načelo internetne nevtralnosti, zapisano v zakonu o elektronskih komunikacijah.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
»Enake možnosti za vse« - eden izmed plakatov na protestu za podporo internetne nevtralnosti, New York, september 2014
© Profimedia
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (Akos) je razsodila proti Telekomu Slovenije in Simobilu, ker sta oba operaterja kršila načelo internetne nevtralnosti, zapisano v zakonu o elektronskih komunikacijah.
Ta zakonska zapoved naj bi preprečevala diskriminacijo med podatki, ki se prenašajo po spletu. Tako ni pomembno, ali na telefonu beremo spletno pošto ali gledamo videoposnetek z YouTuba. Prav tako bi moralo biti vseeno, ali se pogovarjamo v Googlovi ali Facebookovi sporočilni aplikaciji. Internet mora delovati kot nevtralna infrastruktura, ki le omogoča prenos podatkov, tako kot pošte ne zanima vsebina pisem, le prenesti jih mora od pošiljatelja do prejemnika.
Operaterji skušajo med podatki razlikovati zato, ker se vedno bolj vidijo v vlogi posrednika med dobičkonosnimi internetnimi podjetji in uporabniki. Tako skušajo svojim in partnerskim storitvam zagotoviti ugodnejše in hitrejše povezave do uporabnikov. Ti so s tem deležni storitev, ki se ne štejejo v zakupljeno kvoto podatkov.
Prav to se je zgodilo pri nas, saj je Telekom ponujal glasbeno storitev Deezer tako, da se podatki, ki jih je uporabnik prenesel ob poslušanju glasbe, niso odšteli od zakupljene mesečne kvote. Enako je počel Simobil s svojo shrambo Hanger. Uporabniki teh dveh storitev so tako lahko presegli megabajte, ki jim jih zagotavlja mobilna naročnina.
Kratkoročno gre pri takšnih ponudbah sicer za do uporabnikov prijazno potezo, saj so ti deležni večje količine podatkov, a na dolgi rok so to prakse, ki bi lahko ustavile inovacijo in resnično konkurenco med spletnimi storitvami. Deezer je na Telekomovem omrežju v prednostnem položaju, ker se uporabnikom konkurenčnih storitev za poslušanje glasbe podatki odštevajo od mesečne kvote. Google Music je Deezerjeva konkurenca, katere mesečna naročnina je za zdaj dva evra nižja, a se vsem uporabnikom prenos podatkov zaračuna. Tako se na trgu ustvarjajo razmere, v katerih uporabnik lahko izbira storitve, ki imajo umetno prednost. Enak je Simobilov primer oblačne shrambe Hanger, ki ima prednost pred konkurenčnimi storitvami, kot sta recimo Dropbox in Box.
Akos je operaterjema zapovedal, da morata v šestdesetih dneh nehati ponujati storitve na takšen način. Operaterja lahko uveljavljata izredna pravna sredstva ali sprožita upravni spor.
Najboljša rešitev za zagotavljanje internetne nevtralnosti so še vedno poceni in velike količine podatkov, ki so uporabnikom na voljo. Potem ni potrebe po diskriminaciji med podatki in operaterji lahko med sabo tekmujejo s čim ugodnejšimi paketi in opustijo prakse, ki so v nasprotju z idejo odprtega interneta.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.