Staš Zgonik

 |  Mladina 10  |  Družba

Frka s frackingom

Nepoučenost je mati slovenske previdnosti

Vrtina pri Čentibi

Vrtina pri Čentibi
© Tjaša Zajc

Več kot tri leta po tem, ko je ameriška družba Halliburton sredi koruznega polja pri vasi Čentiba v bližini Lendave opravila hidravlično drobljenje v dveh plinskih vrtinah, se v Sloveniji krepi nasprotovanje tej tehnologiji za ekstrakcijo ogljikovodikov. Tako imenovani fracking, umetno ustvarjanje razpok v kamnini z vbrizgavanjem velikih količin vode z mešanico peska in kemikalij v vrtino, je postal najnovejša tarča varuhov okolja. V Prekmurju se je oblikovala civilna iniciativa, ki nasprotuje hidravličnemu drobljenju, za moratorij se je v parlamentu zavzela Združena levica, češ da »posledice hidravličnega drobljenja vključujejo onesnaženje podtalnice in pitne vode s strupenimi snovmi, degradacijo okolja in potresne sunke ob samem hidravličnem lomljenju«. Tehnologija je v ZDA sprožila energetsko plinsko revolucijo, v Evropi pa smo sumničavi in previdni. Številne države, na primer Nemčija in Nizozemska, so metodo že prepovedale. Bi jo morali tudi v Sloveniji?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.