Denis Vičič

 |  Politika

Vlada: referendum o zakonu, ki odpravlja diskriminacijo, je nedopusten

»Zahteva po razpisu referenduma spodbuja k neenakopravnosti na podlagi spolne usmerjenosti, referendumska kampanja pa bi spodbudila razpihovanje nestrpnosti na podlagi spolne usmerjenosti,« so pred odločanjem  zapisali v vladi in s tem podprli prizadevanja nekaterih poslancev, naj se referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ne dopusti.

Vlada je mnenje o predlogu sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih sprejela včeraj in ga poslala državnemu zboru. Poslanci so o sklepu, ki ga je plenumu predlagal parlamentarni odbor za delo, družino in socialne zadeve, odločali na današnji izredni seji.

»Registrirana istospolna skupnost je na nekaterih področjih pravnega urejanja obravnavana drugače kot heteroseksualna skupnost zakonca ali zunajzakonska partnerja; predvsem pa niso predvidene pravne posledice neregistrirane istospolne skupnosti, za katere je ustavno sodišče tudi ugotovilo, da gre po vsebini za enak dejanski položaj, pri čemer je odsotna le obličnost sklenitve,« so še sporočili ministri. »Z novelo zakona se na različnih področjih pravnega urejanja pravno sistemsko enotno (in ne parcialno kot do sedaj) uredijo pravna razmerja med osebami istega spola, ki sklenejo zakonsko zvezo ali živijo v življenjski skupnosti, ki je izenačena zunajzakonsko skupnostjo dveh oseb različnega spola.«

Odpravo neenake obravnave so v vladi podprli tudi zaradi sklepov ustavnega sodišča, ki » vse bolj in bolj usmerja pravno ureditev Republike Slovenije v smer popolne izenačitve istospolnih partnerskih skupnosti z zakonsko zvezo in zunajzakonsko skupnostjo. … Potreba po zagotavljanju enakega obravnavanja na vseh področjih izhaja tudi iz obveznosti, določene v 5. členu ustave, po kateri država na svojem ozemlju varuje človekove pravice in temeljne svoboščine.«

Evropska konvencija o človekovih pravicah (v nadaljevanju EKČP) v 8. členu določa pravico do družinskega življenja, v 14. členu pa določa, da je uživanje pravic in svoboščin, določenih s to konvencijo zagotovljeno vsem ljudem, ne glede na kakršnokoli osebno okoliščino, je še zapisala vlada v sporočilu za javnost. »Spolna usmerjenost pa je na podlagi več odločb Evropskega sodišča za človekove pravice tudi pojmovana kot osebna okoliščina iz 14. člena EKČP.«

Predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je skupaj z zahtevo za sklic izredne seje v parlamentarni postopek vložila skupina 23 poslancev ZL, DeSUS, SD in ZaAB, na koncu pa so se z dopolnitvami k predlogu uspeli uskladiti tudi s stranko SMC.

Z zavrnitvijo se bo zaustavilo tudi zbiranje podpisov za referendum.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.