10. 4. 2015 | Mladina 15 | Družba
Množična kršitev
Kako to, da so tisti, ki večkrat kršijo kodeks novinarske etike in se na to požvižgajo, na koncu nagrajeni?
Bojan Traven, še v času ko je delal kot odgovorni urednik informativnega programa na Planet TV
© Planet TV
Novinarsko častno razsodišče je samoregulativni organ, kar pomeni, da so ga ustanovili novinarji, člani Društva slovenskih novinarjev. Ti so del svoje avtonomnosti, svobode prenesli na skupino kolegov, ki presojajo, ali so poročali v skladu z novinarskim etičnim kodeksom ali pač ne. Razsodbe, mnenja razsodišča nimajo neposrednih pravnih učinkov, veljalo pa naj bi, da poskušajo krmariti vest novinarjev in urednikov, ko jih poleg novinarstva zanimajo gledanost, prodaja, klikabilnost, manj pa vprašanje javnega interesa ali družabnega pomena razkritega.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Domen Savič, Ljubljana
Množična kršitev
S tem pismom se odzivam na članek »Množična kršitev«, ki je bil dne 10. 4. 2015 objavljen na triindvajseti strani vašega tednika. Zmotil me je predvsem zaključek članka, v katerem avtor ugotovi, da »razsodbe novinarskega častnega razsodišča pač niso tako vplivne, kot bi morale biti,« in s tem cilja na brezzobo novinarsko častno razsodišče. Več