15. 5. 2015 | Mladina 20 | Politika
Samospoštovanje
Vložen je bil še en poziv državnemu zboru za notifikacijo slovenskega nasledstva avstrijske državne pogodbe
Avstrijski zunanji minister Lepold Figl z Avstrijsko državno pogodbo na balkonu baročnega dvorca Belveder, maja 1956
© Arhiv Mladine
Petnajsti maj 1955 je bil za Avstrijce velik dan. Postali so svobodni, rešili so se vojaške uprave. Ustanovila se je Avstrija, nastala je Državna pogodba o vzpostavitvi neodvisne in demokratične Avstrije (ADP). Podpisnice ADP so bile štiri zmagovalne sile (Sovjetska zveza, Velika Britanija, ZDA in Francija), k njej pa so kot sopogodbenice pristopile še druge države, Jugoslavija, Češkoslovaška, Poljska …. Vsaka s svojimi interesi. Za Jugoslavijo, ki se je po vojni odpovedala ozemeljskim zahtevam na Koroškem, je bil med drugim pomemben 7. člen te pogodbe, ki določa pravice slovenske in hrvaške manjšine v Avstriji.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Zofija Klemen Krek, Ljubljana
Samospoštovanje
Z začetek naj spomnim, da se 7. člen Avstrijske državne pogodbe (ADP) nanaša tudi na Slovence na Avstrijskem Štajerskem, ki se jih v razpravah o ADP, žal, v glavnem ne omenja. Več