5. 6. 2015 | Mladina 23 | Svet
»Papež Frančišek je postavil človeka pred doktrine«
Umberto Galimberti
filozof
Italijanski filozof Umberto Galimberti (1942), nekdanji profesor na beneški univerzi Ca’Foscari, je napisal štirideset knjig iz psihoanalize, religiologije in kulturne antropologije. V samem osrčju njegovega dela je raziskovanje človeka v vseh njegovih, slabih in dobrih, razsežnostih. V slovenščino sta prevedeni knjigi Grozljivi gost: Nihilizem in mladi (2009) in Miti našega časa (2011).
Z Galimbertijem, ki je minuli petek predaval v Cankarjevem domu, smo se pogovarjali o mitih, ki usmerjajo življenje sodobnega posameznika, o nihilizmu med mladimi, o papežu Frančišku, o sodobni Italiji, o zagatah Grčije in drugih južnoevropskih držav ter o Evropski uniji.
Pred nekaj leti ste v knjigi Miti našega časa opisali mite, ki posameznikom v sodobnih družbah onemogočajo, da bi zaživeli v skladu z emancipatornimi ideali razsvetljenstva. Kateri miti najbolj hromijo človeštvo, da ne zmore udejanjiti boljšega in pravičnejšega sveta? Zakaj svet ne gre po poti resničnega napredka?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.