28. 8. 2015 | Mladina 35 | Družba
Temna stran mivke
Voda na kopališčih je zdravstveno neoporečna. Kaj pa pesek?
Peščene plaže veljajo za najbolj priljubljene med kopalci. Drobnejši ko je pesek, mehkejši je in bolj otroci uživajo na njem. Je pa tudi bolj onesnažen s potencialno patogenimi organizmi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
28. 8. 2015 | Mladina 35 | Družba
Peščene plaže veljajo za najbolj priljubljene med kopalci. Drobnejši ko je pesek, mehkejši je in bolj otroci uživajo na njem. Je pa tudi bolj onesnažen s potencialno patogenimi organizmi.
Skupina raziskovalcev iz sedmih držav je julija v znanstveni reviji Journal of Marine Biological Association UK objavila poziv k vzpostavitvi nadzora nad kakovostjo peska na plažah. Evropska unija kakovosti kopalnih voda posveča veliko pozornosti, zapovedan je redni nadzor zdravstvene ustreznosti. Za pesek tik ob vodi – plažo – pa meril ustreznosti in predpisanih nadzornih mehanizmov ni. Kot pravi dr. Nina Gunde Cimerman z ljubljanske Biotehnične fakultete, ena od avtorjev članka, je bila ta težava do zdaj povsem prezrta. »Standardi za kakovost kopališč so danes usmerjeni izključno v kakovost kopalnih voda, ne pa tudi peska na plažah. Pa so s peskom prav tako lahko težave.«
Kot navajajo v članku, je predvsem zgornji pas, ki ga doseže plimovanje, idealno gojišče za številne mikroorganizme, bakterije in viruse, pa tudi glive. »Pesek je izjemno dober filter, v njem ostane veliko delcev umazanije,« pravi dr. Gunde Cimermanova. Nevarnost za okužbo, dodaja, je odvisna predvsem od lokacije plaže in njene obremenjenosti s kopalci. Ne gre pa za zelo resne okužbe in jih po navadi niti ne povezujemo s peskom. »Ljudje se lahko na pesku okužijo z raznimi glivicami, glavni problem na plažah pa so virusi, predvsem norovirusi in enterovirusi. Izpostavljeni so zlasti otroci, ki pesek hitro zaužijejo, se mažejo z njim po obrazu ...« Posledice okužb se najpogosteje kažejo v obliki prebavnih in želodčnih težav.
Ne gre za to, da bi se morali peščenim plažam izogibati. »Namen članka ni spodbujanje panike pri ljudeh, gre za opozorilo državam, ki so odgovorne za zdravje svojih državljanov, naj v preverjanje kakovosti kopališč ne vključijo zgolj kakovosti vode, temveč, predvsem na najbolj obremenjenih plažah, tudi kakovost peska. Sploh če gre za plažo, za katero se pobira tudi vstopnina.«
Taka je osrednja portoroška plaža. Podatkov o njeni onesnaženosti sicer ni, poudarja Cimermanova. »Predstavljam pa si, da bi bili rezultati precej ’sočni’.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.