9. 10. 2015 | Mladina 41 | Svet | Intervju
Sporazum za osiromašenje delavcev
Jeronim Capaldo, avtor raziskave o negativnih učinkih TTIP-ja
Glavni namen TTIP-ja (prostotrgovinskega sporazuma o čezatlantskem trgovinskem in naložbenem partnerstvu) je liberalizacija ekonomskih odnosov med ZDA in Evropsko unijo. Toda civilnodružbene organizacije, tudi s protesti na spletu in na ulicah, svarijo, da ta sporazum koristi predvsem največjim in najmočnejšim korporacijam, najspornejši pa je zanje mehanizem ISDS, na podlagi katerega bi korporacije lahko tožile države, če bi se jim posel izjalovil pri projektih, ki so skladni z določbami TTIP-ja, ne pa z nacionalno zakonodajo in standardi.
Res je sicer, da naj bi snovalci sporazuma že nekoliko omejili mehanizem ISDS, pogajanja o tem še potekajo, zato je treba počakati na končno različico sporazuma, ki ga bosta potrdila tudi evropski svet in evropski parlament. A dejstvo je, da si od TTIP-ja, o katerem tečejo pogajanja v veliki tajnosti, Evropejci verjetno ne moremo obetati pozitivnih učinkov, čeprav projekcije nekaterih raziskovalnih institucij, na katere se sklicuje evropska komisija, napovedujejo, da se bo z njim zagnala gospodarska rast v EU, povečal BDP, povečali pa naj bi se tudi dohodki gospodinjstev.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.