11. 12. 2015 | Mladina 50 | Družba
Cerkev vedno bolj (u)slišana
Verski prazniki se selijo na 1. program Radia Slovenija
Slovesno bogoslužje
© Borut Krajnc
Programski svet (PS) RTV Slovenija pod vodstvom Mitje Štularja zahteva predvajanje bogoslužja na 1. programu Radia Slovenija v času šestih največjih praznikov. Te naj bi si razdelila rimskokatoliška in evangeličanska cerkev.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 12. 2015 | Mladina 50 | Družba
Slovesno bogoslužje
© Borut Krajnc
Programski svet (PS) RTV Slovenija pod vodstvom Mitje Štularja zahteva predvajanje bogoslužja na 1. programu Radia Slovenija v času šestih največjih praznikov. Te naj bi si razdelila rimskokatoliška in evangeličanska cerkev.
Verskim obredom so lahko poslušalci do zdaj prisluhnili na 3. programu. Sklep krši status javne televizije, ki v 11. členu pravi, da »programski svet ne sme posegati v posamezne dele programa pred objavo in sprejemati odločitev ali stališč, ki so povezani z objavo delov programa«. Poleg tega ima RTV že tako ali tako posebno uredništvo verskega programa, ki z raznolikim sporedom razmeroma kakovostno skrbi po eni strani za informiranje širše javnosti o zelo različnih religijskih in duhovnih temah, po drugi pa tudi za prenašanje religijskih vsebin vernikom nekaterih verskih skupnosti.
Profesor na Fakulteti za družbene vede (FDV) dr. Aleš Črnič meni, da je še več neposrednih prenosov verskih obredov največje verske skupnosti tako problematično kot tudi nepotrebno. »Največja verska skupnost ima izjemno razprostrto mrežo cerkva in duhovnega osebja, ki doseže še tako zakotne kraje naše države. Bolj verjetno glavne akterje zanimajo simbolne razsežnosti predvajanja neposrednih religijskih vsebin na prvem programu, kar gre gotovo v smeri že dolgoletnih intenzivnih prizadevanj RKC po večji javni prisotnosti in večjem vplivu na vsa področja družbenega življenja. Tovrstna prizadevanja zasledimo v vseh postsocialističnih družbah, sam jih vidim predvsem kot izraz neke družbene anomalije, ki očitno še traja,« pojasnjuje Črnič in dodaja, da imamo na področju religijskih in duhovnih medijskih vsebin problem predvsem pri dostopu do medijskega prostora za manjše verske skupnosti, še posebej ob njihovih praznikih, ki jih širša družba praviloma niti ne opazi.
Predsednik PS RTV Mitja Štular odgovarja, da je letni načrt obsežen dokument, ki ima več kot 200 strani in je med drugim sestavljen iz oddaj, njihovega števila, terminov predvajanja, stroškov posameznih oddaj ali programskih pasov. Pravi, da je vse to v pristojnosti programskega sveta, da teh pristojnosti PS pri svojem delu ni prekoračil in da delajo korektno. »Po podatkih, s katerimi razpolagamo, imajo vse sosednje države bogoslužje ob nedeljah in praznikih na prvem nacionalnem radijskem programu. To je standard in dobra praksa okolja, v katerem živimo. Glede na sklep programskega sveta, da se na prvem radijskem programu predvaja bogoslužje le za šest praznikov, Slovenija tega standarda še ne dosega. Napadi na RTV, ki smo jim priča v zadnjem času, nimajo razumne podlage,« pojasnjuje Štular, ki diskreditacije odločno zavrača.
Programski svet sicer lahko predlaga, ne more pa določati števila oddaj in izbirati, na katerem kanalu ter v katerem terminu bodo predvajane (tudi ne, ali bodo prenosi v živo), saj so za to pristojni uredniki.
S tem se strinja tudi profesor in predstojnik katedre za novinarstvo na FDV dr. Marko Milosavljević, ki se sprašuje, ali potem urednike sploh še potrebujemo.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.