Padec iz nebes
Belgija mora od multinacionalk izterjati 700 milijonov neplačanih davkov
Margrethe Vestager, komisarka za konkurenco
© Profimedia
Nepopustljiva evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je na dobri poti, da evropski javnosti povrne vsaj delček zaupanja v bruseljsko politiko. Kajti predvsem po njeni zaslugi je evropska komisija Belgiji naložila, da mora od podjetij izterjati okoli 700 milijonov evrov neplačanih davkov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Margrethe Vestager, komisarka za konkurenco
© Profimedia
Nepopustljiva evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager je na dobri poti, da evropski javnosti povrne vsaj delček zaupanja v bruseljsko politiko. Kajti predvsem po njeni zaslugi je evropska komisija Belgiji naložila, da mora od podjetij izterjati okoli 700 milijonov evrov neplačanih davkov.
Belgija je v okviru nezakonite sheme za presežne dobičke vsaj 35 multinacionalkam omogočila plačevanje bistveno nižjih davkov in jim tako zagotovila nepošteno prednost. Privilegirancem, med katerimi so predvsem evropske multinacionalke, je osnovo za davek od dohodka pravnih oseb znižala za 50 do 90 odstotkov, samostojna podjetja, ki so poslovala samo v Belgiji, pa takšnih davčnih ugodnosti niso mogla uveljavljati. To po mnenju evropske komisije pomeni »zelo resno izkrivljanje načela konkurence znotraj enotnega trga EU«.
Od skupno 700 milijonov neplačanih davkov jih večino, kar 500 milijonov, dolgujejo evropska podjetja. Komisarka sicer ni želela javno razkriti imen multinacionalk, ki so uporabljale nezakonito shemo, po neuradnih podatkih pa naj bi bili med njimi tudi proizvajalec tobaka British American Tobacco, pivovarski gigant AB InBev in proizvajalec belgijskega piva Stella Artois. Belgijske oblasti so nezakonito shemo za presežne dobičke, ki deluje od leta 2005 pod geslom ’Samo v Belgiji’, skušale utemeljiti s potrebo po preprečitvi dvojnega obdavčenja, kar je precej prozorna laž, saj je preiskava evropske komisije razkrila, da privilegirane multinacionalke davkov niso plačevale nikjer, torej ne v državah, kjer imajo sedež, ne v državah, kjer so ustvarile dobičke.
Tako da je šlo dejansko za »dvojno neobdavčevanje«. Belgija je že tretja evropska država, ki spoznava, da komisarka Vestagerjeva misli resno, ko pravi, da morajo vsa podjetja, velika in majhna, plačati pravičen delež davkov. Že oktobra lani je evropska komisija ugotovila, da sta Luksemburg in Nizozemska ravnala nezakonito, ker sta družbama Fiat in Starbucks omogočila ugodnejšo davčno obravnavo kot drugim. Komisija od italijanskega avtomobilskega proizvajalca in ameriške verige kavarn zahteva, da morata vsak plačati od 20 do 30 milijonov evrov davčnih obveznosti za nazaj od leta 2012. Fiat se je zahtevi uklonil, Starbucks pa se je odločil, da bo odločitev evropske komisije spodbijal s tožbo.
Protislovno pa je, da tega dodatnega davčnega priliva ne bodo dobile države, v katerih so multinacionalke dejansko ustvarile dobičke, pač pa bo šel v proračune držav, ki jim že leta zagotavljajo ugodno davčno obravnavo. Komisarka Vestagerjeva ima sicer ’na žaru’ tudi multinacionalke Apple, Amazon in McDonald’s. Ko so jo novinarji te dni vprašali, ali po doslej sprejetih ukrepih v EU ni več davčnih nebes, jim je postregla z odličnim odgovorom: »Pravzaprav ne vem, kaj so davčna nebesa. Zame so davčna nebesa prostor, kjer vsak pošteno plača svoj delež davkov.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.