Spopad za zemljo?
Naravni rezervat v Oregonu so »zaskvotali« skrajni desničarji
Oboroženi stražarji zasedene upravne stavbe nacionalnega rezervata
© Profimedia
Na začetku letošnjega leta je peščica pripadnikov oboroženih milic, ki nasprotujejo zvezni vladi ZDA, zavzela poslopja nacionalnega rezervata Malheur v Oregonu, zvezni državi na severozahodu ZDA.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Oboroženi stražarji zasedene upravne stavbe nacionalnega rezervata
© Profimedia
Na začetku letošnjega leta je peščica pripadnikov oboroženih milic, ki nasprotujejo zvezni vladi ZDA, zavzela poslopja nacionalnega rezervata Malheur v Oregonu, zvezni državi na severozahodu ZDA.
Upor desnih skrajnežev naj bi bila spodbudila (previsoka) sodna kazen za kmetovalca iz mesteca Burns v okrožju Harney, Dwighta Hammonda in njegovega sina Stevena, ki sta bila leta 2012 obsojena zaradi požiga suhe trave na zveznem zemljišču. Tožilstvo je trdilo, da sta namerno zanetila ogenj, da bi prikrila krivolov jelenov. Oče je dobil tri mesece zaporne kazni, sin pa eno leto. Kazen sta že odslužila, zvezno sodišče pa je nato po zakonu o terorizmu odločilo, da je bila premila, in jima je naložilo še štiri leta zaporne kazni. Četrtega januarja letos sta se Hammondova vrnila v zapor. Različne organizacije v Oregonu so zato pripravile podpisovanje peticij za odlog kazni kmetovalcema, vendar je zadeva zbudila pozornost na vsedržavni ravni šele, kot se je oktobra lani v akcijo vključil Ammon Bundy. Bundy, sin rančarja Clivena Bundyja iz Nevade, ki je kar 20 let bil podoben boj z oblastmi, ker mu niso dovolile pasti živine na zveznih zemljiščih, je o njunem primeru obveščal na družabnih omrežjih, novembra pa je v Burnsu pripravil shod v podporo kmetovalcema. Toda od njegovega početja se je distancirala večina prebivalcev mesteca. Bundy je nato zbral okrog sebe desničarske somišljenike in 2. januarja so zasedli prostore upravne stavbe in središče za obiskovalce rezervata.
Primer danes podrobno spremlja večina ameriških medijev. Večina konservativnih Bundyjev boj (sicer previdno) podpira, saj vidijo v njem predvsem spopad med revnimi kmetovalci in zvezno vlado ter upor proti njenim strogim pravilom za ravnanje z državnimi zemljišči. Zvezna vlada namreč nadzoruje od 20 do 85 odstotkov ozemlja v zahodnih ameriških državah, kar je za številne konservativce v ZDA, ki hočejo še »vitkejšo« državo, »socialistična« politika. Kmetje pa bi tako ali tako radi dobili ta zemljišča v svoje roke. Bundy in druščina naj bi bila nevaren in v ZDA vse pogostejši eksces skrajne desnice, kar je zaznal David Ward, šerif okrožja Harney, ki je dejal, da hočejo »uporniki strmoglaviti okrožne in zvezne oblasti in zanetiti upor po vsej državi«.
Zanimiva je analiza tega dogajanja v ameriškem levičarskem časniku Jacobin. Rob Hunter piše, da Bundy in druščina v resnici ne problematizirata drakonskih kazni, ki jim sicer nasprotuje tudi levica, temveč sta Hammondova izkoristila za svoj ideološki boj proti »oddaljeni in neprijazni« zvezni vladi. Še več. V razpravi o Oregonu vidi razredni spopad, v katerem lastniki kmetij zagovarjajo zgolj svoje sebične interese. Zanj »njihovi interesi niso tudi interesi« ameriške levice, čeprav bi lahko z njo našli skupni imenovalec v boju proti drakonskemu kaznovanju obeh kmetov. V Oregonu po Hunterjevem mnenju torej ne gre za premisleke »o pravični zakonodaji, ampak za poskus lastninjenja javnih zemljišč za zasebne koristi«.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.