22. 1. 2016 | Mladina 3 | Pisma bralcev
2015
Nisem sicer mikro niti makro ekonomist, vendar mi je najdražja meni oseba zaupala vodenje družinskih financ. In ker sem vpet v globalni prostor, četudi sem sedaj omejen z žičnato ograjo, tudi včasih pogledam, kaj menijo o naši konkurenčnosti po svetu. Konkurenčnost je namreč v kapitalizmu zelo pomembna beseda.
Vendar sem vedno znova presenečen, kako se pri nas v Sloveniji odzivamo na različne svetovne ocene konkurenčnosti in lestvičenja? Slučajno sem slišal, da je Slovenija zelo slabo uvrščena (ko so upoštevali svetovni konkurenčni indeks 2015-2016) – in sicer na 59. mesto med 140 državami – World Economic Forum (spletni naslov: http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2015-2016/competitiveness-rankings/ ).
Ko pa se podrobno pogleda posamezne stebre v tej razvrstitvi – teh je deset – smo ponekod uvrščeni presenetljivo visoko. Stebra Zdravstvo in osnovno šolstvo in Visoko šolstvo sta uvrščena najvišje na 15. mesto oziroma na 22. mesto med 140 državami – npr. steber Razvoj finančnih trgov je le na 128. mestu med 140 državami. In sedaj po zadnjih dogodkih in zahtevah o odstopih je potrebno še področja, ki so dobro uvrščena, drastično reformirati, verjetno z namenom, da ne bi tako izstopala. Sem seveda za izboljšave, ne pa za revolucionarne spremembe. Podobna je ocena slovenskega visokošolskega sistema. Univerza v Melbournu, Avstralija je ocenila visokošolske sisteme v 50 državah. Slovenija je uvrščena v zlato sredino na 26. mesto pred Italijo, Madžarsko, Poljsko itn..(http://www.universitas21.com/article/projects/details/153/executive-summary-and-full-2015-report). Star angleški pregovor pravi: „Ne popravljaj, če ni pokvarjeno“. In F. Milčinski je v črtici Glavnjača že leta 1928 napisal tole o Slovencih: »Takšni so kot naš stric, Artur mu je ime in ima radio. Tudi kadar lepo gode radio in v redu, vrti gumb, ne zato, da bi godel še lepše, nego zaradi izpremembe. Ne veseli ga, kar radio gode, nego veseli ga, da ga suče in je potem drugače.« Takšni pač smo.
Glavni članek
2015
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.