20. 5. 2016 | Mladina 20 | Komentar
Na napačni strani globalizacije
Socializem za korporacije – prosti trg za delavce in okolje
Demonstracije proti sporazumu v Rimu
© Profimedia
Po zaslugi množičnega nasprotovanja (globalne) civilne družbe, čemur moramo dodati tudi aktivno vlogo žvižgačev in javnih intelektualcev, lahko upamo, da se bližamo klavrnemu koncu triletnih tajnih pogajanj med EU in ZDA o čezatlantskem in naložbenem sporazumu (TTIP). Gre za največji bilateralni sporazum o prosti trgovini – natančneje bolj s strani korporacij upravljani (managed), kot pa prosti – v zgodovini. Če smo natančnejši – zgodovinski projekt elit za elite. Samo v enem letu, kar je zgodovinski unikum, je v panevropski kampanji blizu tri in pol milijona evropskih državljanov podpisalo peticijo proti omenjenemu sporazumu, poleg njega tudi proti podobnemu sporazumu EU s Kanado (CETA). Za zadnji (?) udarec pogajanjem je z izdajo tajnih dokumentov o njih poskrbel Greenpeace, ti so potrdili najhujše sume kritikov TTIP-ja, tudi tiste med njimi, da je sporazum največja grožnja demokraciji v 21. stoletju.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.