AL, STA

 |  Politika

Članice EU z dogovorom glede pravil proti izogibanju davkom

© Tomaž Lavrič

Članice EU so se dogovorile o ukrepih za učinkovitejše preprečevanje izogibanja davkom od dohodkov pravnih oseb. Z novimi pravili naj bi zagotovili, da bodo podjetja plačevala davke tam, kjer ustvarijo dobiček. »Današnji dogovor pomeni hud udarec za vse, ki so poslužujejo izogibanja davkom od dohodkov pravnih oseb,« je dejal evropski komisar za gospodarske in finančne zadeve Pierre Moscovici. »Nekatera podjetja so predolgo izkoriščala razlike v davčnih sistemih posameznih držav članic.« Medtem ko so pri Evropski komisiji dogovor pozdravili, pa so bili v Evropskem parlamentu do njega kritični.

Direktiva naslavlja problematične prakse nekaterih velikih podjetij, ki izkoriščajo razlike med nacionalnimi davčnimi sistemi za zmanjšanje svoje davčne obveznosti. Direktiva je del svežnja za preprečevanje izogibanja davkom, ki ga je sicer Evropska komisija predlagala januarja.

Finančni ministri so že konec maja skušali doseči dogovor o predlagani direktivi, a jim to takrat ni uspelo. So pa potrdili direktivo o izmenjavi podatkov med članicami na področju obdavčenja za multinacionalna podjetja in sprejeli sklepe v zvezi z boljšo davčno preglednostjo, ki so prav tako del omenjenega svežnja proti izogibanju davkom.

Evropska unija po ocenah Bruslja zaradi izogibanja davkom v velikih podjetjih vsako leto izgubi med 50 in 70 milijard evrov. Države bodo imele čas do konca leta 2018, da direktivo prenesejo v nacionalno zakonodajo, z izjemo pravil o izstopnem obdavčevanju, ki jih bo treba prenesti do konca leta 2019.

Iz Evropskega parlamenta kot tudi iz nevladne organizacije Oxfam je bilo danes slišati kritike na račun kompromisnega dogovora glede direktive, ki da je povsem razvodenel in neučinkovit. V Oxfamu so finančnim ministrom očitali, da so »uničili« prvotni predlog Evropske komisije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Poslanec Zelenih Sven Giegold je dogovor označil za škandal rekoč, da države niso resne pri boju proti »davčnemu dumpingu«. Poslanec iz skupine naprednega zavezništva socialistov in demokratov Hugues Bayet pa meni, da bi bilo treba storiti več, da bi zaprli »vse vrzeli v našem davčnem sistemu«.

Aprila se je dr. Bogomir Kovač ob razkritju panamskih dokumentov v kolumni spraševal, ali so davčne utaje postale vrednota. Zakaj so davčne oaze katastrofa, je takrat v Mladini prav tako pisal Marcel Štefančič, jr. O nemoralnem skrivaštvu multinacionalk je prav tako pred leti pisal Igor Mekina.

Na Mladini smo pisali tudi o tem, kako je Evropska komisija Belgiji zaradi nezakonitih selektivnih davčnih ugodnosti v okviru sheme za presežne dobičke naložila izterjavo okoli 700 milijonov evrov neplačanih davkov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.