Para namesto dima
Elektronske cigarete – za nekatere javnozdravstvena revolucija, za druge nova grožnja
Elektronske cigarete so vseh možnih barv in oblik, vse manj pa jih spominja na klasične cigarete.
© Uroš Abram
Leta 2001 si je takrat 50-letni kitajski farmacevt Hon Lik na vse pretege prizadeval opustiti kajenje. Zaznamovan z očetovo smrtjo zaradi pljučnega raka je poskušal z uveljavljenimi metodami za pomoč pri odvajanju od kajenja, a brez uspeha. Zato se je odločil, da bo poskušal sam izdelati napravo, ki bi mu zagotavljala ustrezen odmerek nikotina in hkrati, kolikor je mogoče, posnemala uporabo cigarete, ne da bi zaradi tega moral vdihovati cigaretni dim.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Elektronske cigarete so vseh možnih barv in oblik, vse manj pa jih spominja na klasične cigarete.
© Uroš Abram
Leta 2001 si je takrat 50-letni kitajski farmacevt Hon Lik na vse pretege prizadeval opustiti kajenje. Zaznamovan z očetovo smrtjo zaradi pljučnega raka je poskušal z uveljavljenimi metodami za pomoč pri odvajanju od kajenja, a brez uspeha. Zato se je odločil, da bo poskušal sam izdelati napravo, ki bi mu zagotavljala ustrezen odmerek nikotina in hkrati, kolikor je mogoče, posnemala uporabo cigarete, ne da bi zaradi tega moral vdihovati cigaretni dim.
Prototip elektronske cigarete, ki ga Hon Lik še vedno hrani in razkazuje na svojih predstavitvah, je bil v primerjavi z današnjimi napravami seveda zelo okoren, prav tako para, ki jo je proizvajal, ni bila preveč podobna cigaretnemu dimu. Z nekaj izboljšavami mu je leta 2003 vendarle uspelo vzpostaviti proizvodnjo za trg. V nekaj letih so se elektronske cigarete razširile po svetu. V Slovenijo so prišle leta 2008, a je trajalo precej časa, da so se uveljavile.
»Še pred tremi leti sem se zelo čudno počutil, ko sem hodil okoli z elektronsko cigareto,« se spominja Kristian Kuhar, ki v Ljubljani za Bežigradom vodi trgovino s polnili za elektronske cigarete. »Danes je elektronska cigareta nekaj povsem vsakdanjega.« Prva generacija elektronskih cigaret je bila zasnovana tako, da bi bile čim bolj podobne klasičnim cigaretam, vendar je bila dostava nikotina v telo še dokaj slaba, zaradi česar sprva niso bile preveč priljubljene, in tudi tisti, ki so jih poskusili, so rabo večinoma opustili. A sčasoma so različne inovacije elektronske cigarete spremenile v napravo, sposobno zagotavljati klasičnim cigaretam primerljivo hitro in učinkovito dostavo nikotina v telo. Število uporabnikov je začelo naraščati.
V Sloveniji je danes od 15 do 20 trgovcev s pripomočki za elektronske cigarete. »V povprečju k nam vsak dan pride po ena nova stranka, ki si želi preizkusiti elektronsko cigareto,« pravi Kristian Kuhar. Po njegovih izkušnjah 95 odstotkov ljudi, ki se jo odločijo preizkusiti, popolnoma opusti kajenje klasičnih cigaret. Med najinim pogovor je v trgovino prišla cela paleta različnih ljudi, od mladega para do starejšega gospoda v delavski opravi.
Vzdrževanje odvisnosti
Razmah elektronskih cigaret je zbudil pozornost strokovnjakov, odgovornih za javno zdravje. V številnih državah opažajo, da hkrati z zmanjševanjem deleža kadilcev klasičnih cigaret narašča število uporabnikov elektronskih cigaret. To bi lahko imelo daljnosežne posledice za zdravje prebivalstva. Pri uporabi elektronskih cigaret človek ne vdihuje dima, ki nastane pri gorenju tobaka, temveč hladno paro, ki jo ob pomoči baterije proizvede grelni element. Večina strokovnjakov se strinja, da so elektronske cigarete manj škodljive od kajenja tobaka. Ne morejo pa se zediniti glede vprašanja regulacije in spodbujanja rabe elektronskih cigaret kot pripomočka za opuščanje kajenja.
Slovenski strokovnjaki na čelu z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje elektronskim cigaretam niso pretirano naklonjeni, pri čemer upoštevajo mnenje Svetovne zdravstvene organizacije. Na ministrstvu za zdravje jih želijo zakonsko izenačiti s klasičnimi cigaretami, ministrstvo za finance je za polnila za elektronske cigarete že uvedlo trošarino, primerljivo s tisto za klasične cigarete.
Vrstijo se opozorila, da so tudi v pari elektronskih cigaret škodljive snovi in da varnost pri dolgoročni rabi še ni jasna. Najbolj pa strokovnjake skrbi možnost, da bi elektronske cigarete povzročile vnovično večjo sprejemljivost kajenja, ki jim ga je z napadalnimi protikadilskimi kampanjami v več desetletjih sčasoma vendarle uspelo spremeniti v družbeno nezaželeno početje.
Raziskovalci so v pari elektronskih cigaret našli tudi toksične in potencialno rakotvorne snovi. So pa koncentracije teh snovi pri normalni rabi praviloma neprimerljivo nižje kot pri kajenju tobaka.
Največ skrbi je povzroča priljubljenost elektronskih cigaret med mladimi, saj obstaja bojazen, da bi to vodilo v pojav nove generacije odvisnikov od nikotina. »Raba med mladimi je vse večja težava,« pravi Kristian Kuhar. »Mladoletniki sicer v našo trgovino sploh nimajo vstopa, težava je predvsem pri spletni prodaji. Vsak lahko klikne, da je star 18 let. Pri nas od dostavnih služb edino DHL preverja starost naslovnika. Pošta Slovenije tega noče početi.« Več tobačnih multinacionalk si je že kupilo svojega proizvajalca elektronskih cigaret, kar po mnenju pulmologinje dr. Mihaele Zidarn s Klinike Golnik »kaže, da so v praksi e-cigarete samo še dodaten način za vzdrževanje in povečevanje števila oseb, ki so odvisne od nikotina, in s tem ustvarjanje dobička tobačni industriji«.
Hon Lik, izumitelj elektronske cigarete, danes na primer razvija elektronske cigarete za hčerinsko podjetje multinacionalke Imperial Tobacco.
Po prepričanju Mihaele Zidarn za zdaj ni na voljo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da so elektronske cigarete učinkovita pomoč pri opuščanju kajenja, in tudi ni zadosti dokazov, da bi lahko sklepali o njihovi varnosti. »Skratka, e-cigarete nimajo nobene takšne prednosti pred drugimi oblikami pomoči pri opuščanju kajenja, da bi bila njihova uporaba smiselna ob znanih tveganjih.«
Strup v manjših odmerkih
Elektronske cigarete paro proizvajajo iz posebne tekočine, ki praviloma vsebuje vodo, glicerin, propilen glikol in različne arome. Nikotin ni nujna sestavina. Je pa glede na to, da so uporabniki večinoma kadilci oziroma nekdanji kadilci, praviloma zaželena.
Sestavine tekočin za elektronske cigarete so večinoma odobrene kot varne za uživanje ali nanašanje na kožo, dolgoročna varnost vdihavanja teh sestavin pa je še neznanka. Posebno skrb zbujajo arome. »Znanih je že 7700 arom, ki se uporabljajo v teh proizvodih,« pravi Mihaela Zidarn. »Nekatere arome so dokazano škodljive za zdravje, če jih vdihujemo, čeprav niso nevarne pri zaužitju. Najbolj tipičen primer je aroma masla, ki se uporablja pri proizvodnji pokovke. Ta aroma ni nevarna za zdravje pri zaužitju, pri delavcih v obratih za proizvodnjo teh izdelkov pa so potrebni skrajni previdnostni ukrepi, da je ne vdihavajo, sicer se razvije huda in nepopravljiva pljučna okvara.« Raziskovalci so v pari elektronskih cigaret našli tudi toksične in potencialno rakotvorne snovi. Res pa je, da so koncentracije teh snovi v normalnih razmerah rabe elektronske cigarete praviloma neprimerljivo nižje kot pri kajenju tobaka. Znanstveniki iz ZDA, Velike Britanije in Poljske so recimo v raziskavi, opisani v znanstveni reviji Tobacco Control, ugotovili, da so koncentracije toksičnih snovi v pari elektronskih cigaret »od 9- do 450-krat nižje kot pri tobačnem dimu in so pogosto prisotne zgolj v sledovih«.
Nadomestek za kajenje
Zmanjševanje škode je lahko pomembna in učinkovita javnozdravstvena politika, ki temelji na spoznanju, da vseh družbenih odklonov od ideala zdravega življenja pač ni mogoče preprečiti. Države jo uporabljajo predvsem pri prepovedanih drogah, na primer z razdeljevanjem metadona in čistih injekcijskih igel.
Odvisnost od nikotina je ena najbolj trdovratnih zasvojenosti. Kljub neštetim družbenoozaveščevalnim akcijam in vsesplošnemu poznavanju katastrofalnih učinkov kajenja na zdravje v Sloveniji še vedno kadi četrtina odraslih prebivalcev. V zadnjih desetih letih se delež ni prav nič zmanjšal.
Ali bi bilo torej kadilce, ki ne morejo ali nočejo nehati kaditi, smiselno spodbuditi k zamenjavi klasičnih cigaret z elektronsko? »Na to vprašanje nihče ne more z gotovostjo odgovoriti, ker nihče ne preverja, kaj vse je v tekočini, ki jo kadilec vdihuje, in kakšne učinke imajo te snovi za zdravje, sploh dolgoročne,« vztraja dr. Mihaela Zidarn.
Oktobra letos je New England Journal of Medicine, najuglednejša strokovna medicinska revija, pregledni članek o elektronskih cigaretah sklenila z ugotovitvijo, da »ta trenutek ni mogoče doseči soglasja o varnosti elektronskih cigaret, razen morda o tem, da so varnejše od klasičnih cigaret, da pa zelo verjetno pomenijo neko zdravstveno tveganje«.
Javnozdravstvena politika temelji na dokazih, zbranih v desetletjih, zato je nezaupanje ob vsaki novosti povsem logičen odziv, sploh če se zraven pojavljajo tudi imena tobačnih multinacionalk. »Spomniti se je treba, da se je na škodljivost cigaretnega dima posumilo približno 20 let po začetku množične rabe, ki se je začela okoli leta 1920,« pravi Mihaela Zidarn. »Še leta 2015 so epidemiološki podatki na novo pokazali povezavo s šestimi boleznimi, ki povečujejo umrljivost, za katere se prej ni vedelo, da so povezane s kajenjem.«
Pa vendar iz tujine prihajajo tudi drugačna sporočila. Belgijski Vrhovni zdravstveni svet v lani izdanem poročilu ugotavlja, da je »v primeru, ko opustitev kajenja ni mogoča ali zaželena, uporaba elektronske cigarete boljša možnost od nadaljnjega kajenja tobaka«.
Francoski Vrhovni svet za javno zdravje od lani priporoča »obveščanje zdravstvenih delavcev in kadilcev, da je elektronska cigareta lahko v pomoč pri opuščanju kajenja in zmanjševanju tveganj, povezanih s kajenjem tobaka«.
Osrednja francoska javna kampanja za opuščanje kajenja Tabac Info Service na svoji spletni strani kadilce prepričuje, da lahko z zamenjavo klasičnih cigaret z elektronsko »zmanjšajo ali celo izničijo tveganje za resne bolezni, kot je na primer rak«.
Tako rekoč idealni pripomoček
Ko je britanska agencija za javno zdravje Public Health England leta 2015 objavila poročilo o elektronskih cigaretah, katerega osrednje sporočilo je bilo, da so te po dostopnih podatkih približno 95-odstotkov manj škodljive od kajenja tobaka in da bi morali kadilce spodbujati k prehodu nanje, je to naletelo na veliko začudenja in neodobravanja.
Julija lani je že 13 britanskih organizacij, ki se ukvarjajo z zdravjem, izdalo skupno izjavo v podporo elektronskim cigaretam. »Vsi dokazi nakazujejo, da je zdravstveno tveganje pri uporabi elektronskih cigaret razmeroma majhno v primerjavi s kajenjem tobaka, nujno pa je spremljanje njihovih dolgoročnih učinkov.« S prehodom na elektronske cigarete, navajajo, se je že več kot milijonu Britancev uspelo popolnoma odreči tobaku.
Pri najstarejšem britanskem zdravniškem združenju Royal College of Physicians so v lanskem poročilu zapisali, da elektronska cigareta po številnih merilih ustreza idealni napravi za zmanjševanje tveganja zaradi kajenja. »Dostavi lahko velik odmerek nikotina brez velike večine škodljivih snovi v tobačnem dimu na način, ki omogoča učinkovito samodoziranje.« Kajenje ni samo nikotin. Je tudi obred. Elektronske cigarete imajo to prednost, da zagotavljajo oboje.
Zato so prepričani, da bi spodbujanje k rabi elektronskih cigaret kot nadomestka za kajenje tobaka ob hkratnih ukrepih za odvrnitev mladih in nekadilcev »zelo verjetno vodilo v bistveno izboljšanje zdravja v Veliki Britaniji«.
Kajenje, pa najsi gre za klasične ali elektronske cigarete, je neumna in nezdrava razvada. A to dejstvo kadilcev klasičnih cigaret ne bi smelo zapeljati v zmoto, da prehod na elektronsko cigareto nima nobenega smisla. Jasno, veliko boljše je popolnoma opustiti kajenje, najslabše pa je nadaljevati kajenje tobaka. Tega se zaveda celo Vesna Kerstin Petrič, vodja sektorja za krepitev zdravja na ministrstvu za zdravje. »Kadilca, ki se odloči, da si bo pomagal in zmanjšal ali opustil kajenje tobaka in ga, če že ne more povsem prenehati, nadomestil z elektronsko cigareto, vsekakor ni mogoče obsojati. Zagotovo je to pametna poteza.«
To, da so številne javnozdravstvene ustanove pripravljene podpreti elektronske cigarete, nikakor ni dokaz njihove neškodljivosti, temveč je prej posledica zavedanja o gromozanski škodi, ki jo zdravju povzroča kajenje tobaka.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.