V primežu zmernega Slovenca
Predstavljajmo si, da bi ženske imele volilno pravico, prepovedali pa bi jim kandidirati na volitvah. Ali da bi vernikom zagotavljali svobodo veroizpovedi, prepovedali pa bi jim opravljati verske obrede
Samoumevnost napredka je slepilo od desetletij potrošništva omamljenega liberalnega dela družbe, ki pa se mu v imenu prepričanj ni ljubilo niti sprehoditi do referendumskega volišča
© Borut Krajnc
Leta 1964 je glasbenica Nina Simone na koncertu predstavila pesem Prekleti Misisipi, ki je kmalu postala himna borcev za državljanske pravice temnopoltih Američanov, predvajanje te skladbe pa je bilo v več zveznih državah dolgo prepovedano. V njej je protestirala proti domnevno dobronamernim nasvetom, naj temnopolti ne zahtevajo vseh pravic naenkrat, temveč naj se stvari lotijo postopno – kot da stoletje, ki je do tedaj minilo od odprave suženjstva, ni bilo dovolj dolgo. Za dobro mero je pribila: »Ni vam treba biti moj sosed, le enakopravnost mi priznajte.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.