Staš Zgonik

 |  Mladina 8  |  Družba

Ščitenje otrok?

Se šolanje otrok začne prezgodaj

1754 otrok, ki so lani izpolnjevali pogoje za vstop v osnovno šolo, je v letošnjem šolskem letu ostalo v vrtcu ali doma. Njihovi starši so se namreč odločili za odložitev šolanja za eno leto. Število odlogov šolanja se iz leta v leto povečuje, v minulem desetletju se je več kot podvojilo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Staš Zgonik

 |  Mladina 8  |  Družba

1754 otrok, ki so lani izpolnjevali pogoje za vstop v osnovno šolo, je v letošnjem šolskem letu ostalo v vrtcu ali doma. Njihovi starši so se namreč odločili za odložitev šolanja za eno leto. Število odlogov šolanja se iz leta v leto povečuje, v minulem desetletju se je več kot podvojilo.

Od uvedbe devetletke naj bi otroci v prvi razred vstopili v letu, v katerem dopolnijo šest let. To pomeni, da gredo otroci, rojeni jeseni, v šolo še pred svojim šestim rojstnim dnem. In starše vse pogosteje skrbi, ali so njihovi otroci že dovolj zreli za šolo in ali so v prevelikem zaostanku v primerjavi s svojimi vrstniki. Sploh zato, ker je prvi razred zaradi povečanih pričakovanj postal veliko zahtevnejši, kot je bilo ob uvedbi devetletke zamišljeno.

»Prvi razred ni več to, kar je bil,« je pred časom v Šolskih razgledih zapisala učiteljica razrednega pouka iz Gorenje vasi Jana Oblak, ki se je tudi sama morala odločiti, ali naj svojo decembra rojeno hči še eno leto zadrži v vrtcu. »Bo kos vsem obveznostim, ki jih prinaša šola? Pomeni to konec brezskrbnosti? Bo imel otrok ob šoli sploh še kaj časa in volje za obšolske dejavnosti, ki ga veselijo? Kaj ne bi bilo vse lažje, če bi bil zrelejši? Bo potem uspešnejši? Bo zato bolj samozavesten? Bo to v višjih razredih prednost? Bo nemara zato uspešnejši v življenju ...«

Na Zavodu za šolstvo so se zaradi naraščajočega trenda odlogov šolanja odločili za analizo vzrokov, ki pa še ni končana. Kot je za Žurnal24 povedala vodja oddelka za predšolsko vzgojo Nives Zore, pa »ravnatelji vrtcev navajajo, da starši, ki se odločijo za odlog šolanja, najpogosteje kot glavni razlog navajajo dejstvo, da otroku s tem omogočijo še leto dni brezskrbnega otroštva«.

Po mnenju Marka Juhanta gre pri tem predvsem za pretirano željo staršev po zaščiti otroka in napačno razumevanje otrokovega razvoja v tem obdobju. Skrb, da bi šola otroku vzela leto otroštva, se mu zdi zgrešena. »Otroštvo otrokom vzamejo starši, ki jih vpišejo k baletu, jahanju, lokostrelstvu, potapljanju in kamnoseštvu. Zraven pa še k ruščini, kitajščini in angleščini. Tja gre otroštvo. Ukradejo ga starši, ne šola.«

Kot pravi, ga starši pogosto sprašujejo, ali naj otroka še eno leto zadržijo v vrtcu, češ da se še ni umiril in je pretirano živahen. Vedno jih vpraša, ali imajo načrt za izboljšanje otrokovega obnašanja do vpisa v šolo. »Ne gre samo za to, da bo otrok kronološko eno leto starejši. Moral bi biti tudi zrelejši. Zrelost pa pride z novimi izkušnjami in z ukvarjanjem z otrokom. Brez tega bo otrok čez eno leto zgolj fizično močnejši in bolj agresiven. Poznam ogromno otrok, ki so jim odobrili odlog vstopa v šolo, pa so kljub temu v prvem razredu zelo moteči.«

Tudi razvojna psihologinja dr. Ljubica Marjanovič Umek je prepričana, da starost otrok sama po sebi ni ključni dejavnik, ki bi določal, ali je otrok pripravljen za šolo ali ne. »Odložitev šolanja za eno leto ne pomeni splošnega prispevka k razvoju otrok oziroma ne prinaša sama po sebi splošne dodane vrednosti za razvoj otrok; morebitne začetne razlike med mlajšimi in starejšimi otroki se z leti šolanja izničijo.«

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.